Assimi Goita, a mali junta vezetőjének X közösségi platformon közzétett tájékoztatása szerint az úgynevezett Liptako-Gourma Chartával megalapították a Száhel-országok Szövetségét (AES), aminek célja a kollektív védelem és a kölcsönös segítségnyújtás.
A charta 6. cikkelye értelmében,
a szerződő országok egyikének vagy többnek a szuverenitása vagy területi épsége elleni bármely támadást úgy tekintik, mint a többiek elleni agressziót.
A felek továbbá kötelesek segítséget nyújtani egyéni, vagy kollektív módon, ideértve a fegyveres erők bevetését is a szövetség területi hatálya alá tartozó térségben a biztonság helyreállítása, illetve szavatolása végett.
Ez a szövetség katonai és gazdasági erőfeszítések ötvözete lesz a három ország között. Fő feladatunk a terrorizmus elleni harc a három ország területén.
– hangsúlyozta Abdoulaye Diop mali külügyminiszter.
A Mali, Burkina Faso és Niger hármashatárának térségeit magába foglaló Liptako-Gourma régióban az utóbbi években nagyon súlyossá vált a dzsihadista szervezetek gerjesztette erőszak.
Emellett a július 26-i nigeri puccs után a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) súlyos szankciókat vezetett be Niger ellen, és katonai beavatkozást helyezett kilátásba annak érdekében, hogy helyreállítsák ott az alkotmányos rendet, és helyezzék vissza tisztségébe a hatalomból elmozdított Mohamed Bazoum elnököt.
Az ECOWAS-ból felfüggesztett, szintén junták vezette Mali, Burkina Faso és Guinea is támogatásáról biztosította a nigeri puccsistákat.
Borítókép: 2023. március 16-i kép Mohamed Bazoum nigeri államfőről a niameyi elnöki hivatalban (Fotó: MTI/AP/AFP pool/Boureima Hama)