Szintén aggodalomra ad okot, hogy Jemen földrajzi helyzeténél fogva a húszik a Szuezi-csatornához vezető fontos kereskedelmi útvonalakat is megakaszthatják, és az elmúlt években már bizonyították, hogy nem riadnak vissza civil célpontok támadásától. Amellett, hogy rendszeresen fenyegetnek kereskedelmi hajókat, 2019-ben egy szaúdi olajfinomítót is megtámadtak. Még nagyobb gond, hogy
a térségben halad keresztül a világ olajának 30 százaléka, és ha ez a forgalom akár csak rövid időre is leáll, az azonnal az egekbe küldené az üzemanyagárakat az egész világon.
A húszik zsidókhoz való hozzáállását jól tükrözi, hogy Jemen utolsó ismert zsidó lakóját, Levi Mrhabit immár hét éve embertelen körülmények között tartják fogva. Ezen az sem változtatott, hogy többek között az amerikai külügyminisztérium is többször felemelte a szavát a szabadon bocsátása érdekében – írja a The Jerusalem Post.
De kik azok a húszik?
A húszik a 2010-es évek elején, Ali Abdullah Szaleh diktátor bukása után váltak tényezővé Jemenben. 2014-ben részt vettek a szaúdi barát kormány megbuktatásában, 2016-ra pedig az ország északi részének jelentős hányadát az ellenőrzésük alá vonták.
Az elszabaduló konfliktusba Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is beavatkozott, de a húszikat nem sikerült megtörniük. Az évek óta tartó ellenségeskedés végére az Egyesült Államok próbál pontot tenni, és sikerült is elérniük egy hosszabb ideje tartó fegyvernyugvást.
Csakhogy az izraeli események most az egész folyamatot veszélybe sodorhatják.
Az Egyesült Államok egyelőre nem biztos abban, hogy tényleg tartani kellene a húszik beavatkozásától a gázai konfliktusba, mert szerintük a jemeni militánsoknak túl sok a veszítenivalójuk odahaza. Hogy ez az optimista álláspont beigazolódik-e, azt csak az idő mutatja meg.
Borítókép: A 2023. július 15-i képen húszi rendőrök mellett hajt el egy ENSZ-jármű a vörös-tengeri Hodeira kikötőjében (Fotó: MTI/EPA/Jajha Arhab)