Egyetlen céljuk Izrael eltörlése a Föld színéről – mi az a Hezbollah?

A világ túlnyomó része az izraeli–palesztin konfliktus további eszkalációjától tart, több szereplő beszállásával. Erre a legnagyobb esélye a Hezbollahnak van. De valójában mit takar az elmúlt napokban sokat emlegetett név, mekkora a libanoni paramilitáris szervezet és milyen fenyegetést jelent Izraelre nézve? Cikkükben ezekre a kérdésekre kerestük a választ.

2023. 10. 19. 4:55
Kfar Kila, 2023. október 9. A Palesztin Állam és a Hezbollah radikális libanoni síita szervezet zászlóit lengeti egy férfi libanoni katonák elõtt az izraeli-libanoni határon fekvõ Kfar Kilában 2023. október 9-én. A Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet október 7-én többfrontos támadást indított Izrael ellen, több mint 800 izraeli életét vesztette, a Hamász elleni izraeli válaszcsapások halálos áldozatainak száma a Gázai övezetben 500, a sebesülteké meghaladja a háromezret. Az izraeli hadsereg ellencsapásokat hajtott végre a libanoni határnál is. MTI/AP/Mohammed Zaatari Fotó: Mohammed Zaatari
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napról napra egyre nő a veszélye annak, hogy az izraeli–palesztin konfliktus földrajzilag kiszélesedik, több szereplő is beszáll a harcokba. Az erre leginkább esélyesnek tartott aktor a libanoni Hezbollah párt, paramilitáris szervezet – melyet 26 ország, köztük az Egyesült Államok, valamint az Európai Unió is terrorszervezetként tart nyilván –, amely szerdán meg is hirdette a „példátlan harag napját” Izrael ellen, valamint harcosai október 7-e óta több esetben támadták az izraeli–libanoni határt.

A Hezbollah „állam az államban” (Fotó: MTI / Vael Hamzeh

A Hezbollah, vagyis Allah pártja színre lép az Izrael-palesztin háború során

De mi is az a Hezbollah? A szervezet az 1980-as években, a libanoni polgárháború idején alakult, nevük pedig arabul azt jelenti: Allah Pártja. Az Irán által támogatott – túlnyomó részben az iráni Forradalmi Gárda Libanonban állomásozó harcosai alapították – síita paramilitáris szervezet már 1982-ben és 2006-ban is vívott háborút Izrael ellen, ezeken felül pedig rendszeresek az összecsapások az izraeli erők és a Hezbollah harcosai között. 

Jelenleg a közel-keleti ország többségében síiták által lakott részeit ellenőrzés alatt tartja, egységei Libanon déli területein összpontosulnak, az izraeli határ közelében. 

A Hezbollah politikai frakciójának tagjait először 1992-ben választották be a libanoni parlamentbe, hosszú éveken keresztül a kormányban is helyük volt, a legutolsó, 2022-es választásokon 13 mandátumot szereztek, azonban szövetségeseikkel együtt elvesztették többségüket. Ennek ellenére továbbra is domináns párt a síita lakosság körében. A Hezbollahhal kapcsolatban gyakran emlegetik az állam az államban kifejezést, mivel a felekezeti alapon megosztott Libanonban széleskörű politikai és katonai hálózatot hozott létre.

 

A világ legjobban felfegyverzett nem állami szereplője a Hezbollah

Fennállása óta a Hezbollahot több Izraelen kívüli zsidókat ért terrortámadásért is felelőssé tették, bizonyítékok vannak arra, hogy Ázsiában, Amerikában és Afrikában is tevékenységet folytatnak. A szervezet többek közt a szíriai polgárháborúban is részt vett Basszár el-Aszad támogatójaként. Egyes beszámolók szerint a Hezbollah harcosai Szíriában különösen kegyetlenek voltak a civilekkel, s főként a nőkkel szemben, rengeteg esetben követhettek el nemi erőszakot. 

Az egyik leghíresebb terrortámadás, mellyel a Hezbollahot vádolták, az 1994-ben elkövetett Buenos Aires-i robbantás, melyben nyolcvanöten vesztették életüket, valamint háromszáznál is többen sérültek meg – túlnyomó részben a zsidó közösség tagjai. 

Napjainkig ez volt a legtöbb halálos áldozatot követelő terrortámadás Argentínában. 

A Council of Foreign Relations New York-i agytröszt elemzése szerint a Hezbollah a világ legjobban felfegyverzett nem-állami militáns csoportja. 

2021-ben a szervezet vezetője, Haszán Naszrallah szerint mintegy százezer harcosa volt. A washingtoni International Institute for Strategic Studies 2020-as becslése szerint azonban körülbelül húszezer aktív, valamint ugyanennyi tartalékos katonája lehet. Az agytröszt szerint emellett a milícia nagyobb tüzérségi arzenállal rendelkezik, mint a világ legtöbb hadserege. 

Egyes információk szerint 2006 óta 150 ezernél is több, leginkább rövid hatótávolságú rakétát sikerült beszerezniük, ezenfelül drónjaik, korlátozott számban légvédelmi rendszereik, valamint több ezer páncéltörő rakétájuk volt.

Miért jelent fenyegetést a Hezbollah?

A Hezbollah már több háborúban is harcolt Izrael ellen, legutóbb 2006-ban, melynek során több mint 1100 libanoni és 165 izraeli vesztette életét. Amennyiben a szervezet úgy dönt, hogy most is nagyobb erőkkel száll be a konfliktusba, az könnyen további eszkalációhoz, valamint a háború földrajzi kiszélesedéséhez vezethet. 

Az esély ugyanakkor meg van, hiszen a Hamász és a Hezbollah nem különbözik sokban, mindkettejük célja Izrael elpusztítása – akárcsak az őket szponzoráló Iránnak. 

A konfliktus kiszélesedése Európára is negatív hatással lenne: emberek milliói menekülnének el a térségből növelve ezzel a migrációs nyomást és az elmúlt napokban amúgy is nagyon magas szintre emelkedő terrorfenyegetettséget.

Borítókép: A Palesztin Állam és a Hezbollah radikális libanoni síita szervezet zászlóit lengeti egy férfi libanoni katonák előtt az izraeli–libanoni határon fekvő Kfar Kilában 2023. október 9-én (Fotó: MTI/AP/Mohammed Zaatari)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.