Ilyen még nem volt az amerikai történelemben: Eltávolították a képviselőház elnökét

Nyolc republikánus képviselő is McCarthy ellen szavazott.

Forrás: MTI2023. 10. 04. 6:21
McCARTHY, Kevin
Washington, 2023. június 1. Kevin McCarthy, az amerikai képviselõház republikánus párti elnöke sajtóértekezletet tart, miután a Kongresszus alsóháza megszavazta az államadósság megemelésérõl és költségvetési kiadások csökkentésérõl szóló törvényt a washingtoni Capitoliumban 2023. május 31-én. A költségvetési felelõsség törvényének nevezett jogszabály (Fiscal Responsibility Act) 2025. január 1-jéig felfüggeszti az államadósság-plafont, továbbá költségvetési átcsoportosítást és kiadáscsökkentést ír elõ a kormány számára. MTI/EPA/Jim Lo Scalzo Fotó: Jim Lo Scalzo
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai képviselőházban többségi szavazással kedden megfosztották Kevin McCarthy házelnököt a pozíciójától. A republikánus többség vezetőjének eltávolítását a republikánusok konzervatív nézeteket valló Szabadság elnevezésű tömörülésének tagja, Matt Gaetz kezdeményezte. A floridai képviselő azután jelentette be, hogy él a házelnök elmozdításának kezdeményezésére vonatkozó jogával, hogy a képviselőházban a demokraták szavazataival fogadták el szombaton az átmeneti költségvetést.

A kongresszus alsóházában tartott név szerinti szavazáson 216 képviselő mondott igent, 210-en pedig nemmel szavaztak. A demokraták előzetesen jelezték, hogy nem szavaznak át a republikánus házelnök hivatalban tartása érdekében.

A szavazást több órán át tartó vita előzte meg, amelyben túlnyomóan republikánusok nyilvánítottak véleményt, és többségük Kevin McCarthy hivatalban tartása mellett szólalt fel, a szavazás során azonban a demokratákhoz csatlakozó konzervatív republikánusok szavazataival eltávolították a házelnököt.

A Fox News amerikai televíziós hálózat tudósítása szerint nyolc republikánus képviselő szavazott McCarthy ellen, köztük természetesen Gaetz.

Az amerikai népnek olyan házelnökre van szüksége, aki harcolni fog a republikánusok által a többség megszerzése érdekében tett ígéretek betartásáért, nem pedig olyasvalakire, aki fiskálisan felelőtlen alkukat köt, amelyekkel több demokrata szavazatot szerez, mint republikánust

− indokolta döntését Bob Good virginiai képviselő.

Matt Gaetz floridai képviselő közvetlenül a szavazás után úgy fogalmazott, az ország hasznára válik, ami történt, és tagadta, hogy a történtek megbénítanák a képviselőház működését. Azzal vádolta a volt házelnököt, hogy megszegte a januári megválasztásakor tett ígéretét.

Kevin McCarthy a szavazás kezdetén még úgy nyilatkozott, biztos abban, hogy megtarthatja székét. Úgy vélekedett, hogy a floridai képviselőt személyes indokok mozgatják.

Matt Gaetz azt követően kezdeményezte Kevin McCarthy megfosztását a képviselőházi elnök hatalmát jelképező kalapácstól, hogy a képviselőház szombaton este a demokraták szavazatával fogadta el az ország átmeneti költségvetését, ami Kevin McCarthy által elért kompromisszumot tartalmazott, és nem szerepelt benne a republikánusok egy részének javaslata. A költségvetés ugyan nem tartalmazta Ukrajna további támogatásának finanszírozását, ami az érintett republikánusok egyik követelése volt, ugyanakkor nem tartalmazott költségvetési kiadáscsökkentést sem, ami szintén szerepelt igényeik között.

A költségvetési kiadások csökkentését azért követelték, mert az Egyesült Államok államadóssága meghaladta a 33 ezer milliárd dollárt, ami minden idők legmagasabb értéke.

A képviselőházi eseményekről élő adásban beszámoló médiumok jó része a történtekkel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy „komolyabb dráma történt, mint januárban”, amikor hosszú napok és 15 szavazási forduló után sikerült elérni a házelnök megválasztását.

A képviselőházban most új elnökválasztási eljárás kezdődik, amelynek során a jelöltnek el kell nyernie a leadott szavazatok több mint felét.

A képviselőházban a tavaly novemberi választásokon a republikánusok szűk, ötfős többségbe kerültek, ami azt jelenti, hogy szinte egyhangúságra vagy demokraták átszavazására van szükség bármilyen republikánus indítvány elfogadásához.

 

Borítókép: Kevin McCarthy, az amerikai képviselőház volt elnöke (Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.