Lerohantak egy államot a szomszédban + videó

Fennállása kilencedik évében szomszédja ideiglenesen megszállta a szuverén Szabadföldet, Liberlandet. A horvát hatóságok nemrégiben razziát tartottak a mikroállamban.

Forrás: Világgazdaság, Cybernews2023. 10. 04. 15:12
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden reggel visszatérnek razziázni a horvát hatóságok a mindössze hét négyzetkilométeres, a magyar határtól húsz kilométerre található Liberlandre, ami ellen a mikroállam jogi úton venné fel a küzdelmet – írja a Cybernews.

Az első rajtaütés Liberlandon szeptember 21-én történt, ahová azóta szinte minden reggel visszatérnek razziázni. A legutóbbi „támadásban” szerencsére senki sem sérült meg, anyagi kár keletkezett viszont két kertes meg egy kikötőházban, egy több hűtőegységgel, illetve tűzhellyel rendelkező konyhában, generátorokban, elektronikus berendezésekben, antennában, routerben, egy quad kerékpárban, valamint egy bicikliben, továbbá egyéb szállítóeszközökben és személyes holmikban.

A liberlandiak azt ígérik, hogy jogi úton folytatják a harcot, a megrongált épületeket újjáépítik, sőt jelentős beruházásokat is hoznak ide. Egyebek között egy hatalmas kalandparkot és egy hotelt is felhúznának az ország közepén.

 

Nem a legkisebb állam Európában

Liberland nagyobb, mint Monaco, de még a Vatikánnál is, viszont nem rendelkezik egyetlen lakossal sem – mutatott rá a Világgazdaság. Mint írták, a Duna nyugati partján fekvő, mások által el nem ismert kisebb földterületek hovatartozása a mai napig bonyodalmat okoz a horvátok és a szerbek között.

Jugoszlávia, pontosabban a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság felbomlása után sokáig egyik ország sem tartott igényt a szigetekre, melyek közül a legnagyobb a Gornja Siga nevet viseli. A változás 2015. április 13-án történt, amikor Vít Jedlicka cseh politikus a senki földjét független nemzetté, Liberland Szabad Köztársasággá, magát pedig az új ország elnökévé nyilvánította.

 

Az elnök nem hisz az adókban

Az eurószkeptikus Jedlicka az adómentességet vallja, célja egy olyan társadalom létrehozása, amelyben a tisztességes emberek anélkül érvényesülhetnek, hogy az állam felesleges szabályokkal és adókkal keserítené meg az életüket.

Az alapítót többek között Monaco, Liechtenstein és Hongkong inspirálta. Alig egy héttel a kikiáltás után már 220 ezren akartak csatlakozni az új országhoz. Liberland hivatalos nyelve eredetileg csak a cseh volt, csak később társult hozzá az angol. Fő pénzneme a „liberlandi merit”, bár adományokat kriptovalutában és amerikai dollárban is elfogadnak.

Liberlandnak már

  • öt minisztere,
  • két alelnöke,
  • több mint 240 ezer e-polgára és
  • háromszor ennyi jelentkezője van.

A mikroállam világszerte több mint száz aktív képviseleti irodával rendelkezik, melyek közül sokat IT-sek vagy kriptoguruk üzemeltetnek. A Cybernews szerint nem lett belőle Európa Szingapúrja, de azért minden évben egy hajón megrendeznek egy kis kriptofesztivált, a Floating Mant.

Borítókép: Liberland (Forrás: YouTube/Liberland Official)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.