Meghiúsult a Tunézia és EU közötti egyezmény, amelynek első számú kezdeményezője Giorgia Meloni olasz miniszterelnök volt. Az olasz partokra nehezedő migrációs nyomás megállítását, az emberkereskedelemmel való szembeszállást remélte az olasz kormányfő az észak-afrikai országgal való együttműködéstől, amelyen hónapokon keresztül dolgozott, meggyőzve az európai intézmények vezetőit is az egyezmény szükségességéről.
Július 16-án Kaisz Szaíd tunéziai elnök és Ursula von der Leyen stratégiai együttműködést írt alá, amelynek célja, hogy az afrikai ország megállítsa az emberkereskedők tevékenységét, megerősítse a határellenőrzéseket, valamint élénkítse a tunéziai gazdaság növekedését. A hosszas késlekedést követően szeptember 22-én az Európai Bizottság bejelentette, hogy gyorsítani fogja a júliusban megígért támogatások utalását. Arról biztosították a tunéziai felet, hogy a 105 millió eurós segélyből 42 millió eurót gyors ütemben folyósítanak.
Kaisz Szaíd hétfőn bejelentette visszautasítják az Európai Unió által elkülönített támogatást, amelynek összege nevetséges, könyöradományhoz hasonló. Nyitottak az együttműködésre, de nem kérnek adományokat.
Az afrikai ország vezetője azzal magyarázta döntését, hogy semmi olyat nem kérnek, ami ajándékhoz, vagy szívességhez hasonlít, hazájának és népének nincs szüksége sajnálatra, semmifajta tiszteletlen dolgot nem fogadnak el.
Hangsúlyozta, az ország mindent megtesz, hogy felszámolják az emberkereskedelmet. A belügyminiszter két napja úgy nyilatkozott: Tunézia nem lehet más országok határainak őre, csak saját határait tudja megvédeni. Tunézia Líbiával együtt az az ország, ahonnan a legtöbb illegális bevándorló kel útra, hogy a Földközi-tengeren keresztül elérje Olaszország partjait, egyben Európát.