Szijjártó Péter: Az Európai Unióban bonyolult és nehéz tiszteletteljes és racionális párbeszédet folytatni

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Pekingben részt vett az Egy övezet, egy út kezdeményezés fórumon, ahol számos fontos megállapodásra és találkozóra került sor. A kínai látogatása során a külügyminiszter interjút adott a Global Times kínai napilapnak. Az interjúban a külügyminiszter beszélt az Egy övezet, egy út kezdeményezés hozadékairól, továbbá kiemelte, hogy Magyarország Kelet és Nyugat találkozási pontja kíván lenni. Az interjúban a külügyminiszter a párbeszédre szólított fel. Elmondta, hogy nyugati politikusok nem hajlandóak gyakorlatiasan megvizsgálni a Kínával való együttműködés kérdését, mert ideológiai és politikai szempontból közelíti meg.

2023. 10. 20. 18:21
SZIJJÁRTÓ Péter
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a Swiss Krono Kft. beruházásának bejelentésén a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2023. október 3-án. Eszerint a svájci tulajdonú faipari cég új, rétegeltlemez gyártására szolgáló egységet épít kilencmilliárd forint értékben, amelyhez az állam egymilliárd forint támogatást nyújt, így segítve kilencven új munkahely létrehozását. MTI/Balogh Zoltán Fotó: Balogh Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Személyesen büszke vagyok arra, hogy én voltam az első külügyminiszter az Európai Unióban, aki aláírta az Egy övezet, egy út kezdeményezés végrehajtási megállapodását 

– emelte ki az interjúban a külügyminiszter. Mint mondta, Vang Ji kínai külügyminiszterrel 2015-ben írták alá a megállapodást, amiből az elmúlt nyolc évben nagyon sokat profitáltunk.

Nos, először is most újjáépítjük a szerb főváros, Belgrád és a magyar főváros, Budapest közötti vasútvonalat, amelyen keresztül a leggyorsabb szállítási útvonalat tudjuk majd biztosítani a görög kikötőkből Európa nyugati részébe

– ismertette a külügyminiszter, hozzátéve, hogy közismert az, hogy a görög kikötőkbe szállított kínai áruk mennyisége, volumene rohamosan, alapvetően exponenciálisan növekszik.

A beruházás további előnyeiről szólva elmondta, hogy hatalmas beruházások érkeznek Kínából Magyarországra. Ez idáig 2020-ban és 2023-ban hozta Kína a legtöbb befektetést – ismertette.  Ezek a beruházások a legkorszerűbb, a lehető legmodernebb technológiát jelentik, több tízezer új munkahelyet teremtve – mondta. 

Szijjártó Péter megjegyezte, hogy napjainkban az Európai Unióban, különösen az orosz–ukrán háború kitörése óta bonyolult és nehéz tiszteletteljes és racionális párbeszédet folytatni, mert minden kérdés túlideologizált és túlpolitizált.

Ha valaki a fősodoron kívül beszél, ha másképp beszél, akár egy kicsit is másképp, mint a liberális fősodor, akkor azonnal megtámadják. Ekkor megbélyegeznek, diktatúrának, autokráciának, orosz kémnek és minden ilyesminek neveznek. Tehát nincs helye a racionális párbeszédnek, és ez óriási probléma Európában. Ez a háború előtt is így volt, de amióta kitört a háború, ez egy rendkívül, mondjuk úgy, frusztráló helyzet

— vélekedett a tárcavezető.

HSZI Csin-ping; ORBÁN Viktor
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Mint mondta, egyesek nem hajlandóak gyakorlatiasan megvizsgálni a Kínával való együttműködés kérdését, mert ideológiai és politikai szempontból szemlélik a kérdéskört.

– Mi óriási erőfeszítéseket tettünk annak érdekében, hogy Magyarország találkozási pontként, a keleti és a nyugati beruházások találkozási pontjaként működjön. Találkozási pontnak lenni azt mutatja, hogy ez nemcsak lehetséges, hanem sikeressé is teszi az országot. Tehát ez a tény, hogy a kínai és koreai vagy a keleti és a nyugati befektetők Magyarországon találkoznak, hogy lerövidítsék az ellátási láncot, hogy egymás mellett dolgozzanak, hogy egymást inspirálják – ismertette a magyar stratégiát Szijjártó.

Végezetül a külügyminiszter köszönetét fejezte ki a kínai elnöknek és a kínai kormánynak azért, hogy előterjesztették a béketervüket, hogy erőfeszítést tesznek Ukrajna békéjének előmozdítása érdekében. 

Mi is ugyanezt tesszük. Mi vagyunk az egyetlen tagállam a NATO-ban, és azon nagyon kevesek egyike az Európai Unióban, amely soha nem szállított fegyvert Ukrajnának. Minél több fegyvert szállítanak oda, annál tovább fog tartani a háború, és annál több ember fog meghalni. Ezt el kell kerülni

— vélekedett Szijjártó Péter.

Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a Swiss Krono Kft. beruházásának bejelentésén a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2023. október 3-án (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.