Több tízezren tüntettek vasárnap Barcelonában a spanyol baloldal által tervezett amnesztiatörvény ellen. A városi rendőrség szerint ötvenezren, a szervezők szerint viszont legkevesebb háromszázezren vettek részt a rendezvényen, amin ott volt az összes jobboldali kulcsfigura, köztük Santiago Abascal, a Vox és Alberto Núnez Feijóo, a Néppárt (PP) elnöke, de felvonult a tüntetőkkel Madrid régió vezetője, Isabel Díaz Ayuso is.
A Katalán Civil Társadalom nevű szervezet azért hívta össze a tüntetést, hogy a spanyolok és a katalánok közösen fejezhessék ki egyet nem értésüket azokkal az alkotmányellenes lépésekkel, amelyekre a katalán függetlenségpártiak nyomására a szocialista párt (PSOE) készül a kormányalakítás érdekében.
A dél-európai országban júliusban előre hozott parlamenti választásokat tartottak. A konzervatív Néppárt győzött, de nem tudta megszerezni az országgyűlés többségének támogatását, ami előfeltétele volt annak, hogy kormányozhassa Spanyolországot. Alberto Núnez Feijóót így végül nem tudták miniszterelnökként beiktatni, melynek következtében a király a szocialista Pedro Sánchezt kérte fel arra, hogy kösse meg a megfelelő parlamenti szövetségeket és alakítson minél hamarabb kormányt Spanyolországban. Sánchez azonban szintén messze van a kongresszus többségének támogatásától.
Ahhoz, hogy a kormányfői poszton maradhasson, a katalán szeparatistákkal kell megegyeznie. A republikánusok (ERC) és a Junts per Catalunya (Együtt Katalóniáért) viszont csak akkor szavaz rá igennel, ha a volt katalán elnök, Carles Puigdemont amnesztiát kap és nem vonják felelősségre azért, hogy 2017-ben kikiáltotta Katalónia elszakadását Spanyolországtól. Emellett a két párt azt is követeli Sáncheztől, hogy biztosítsa számukra a törvényes önrendelkezést.
A vasárnapi barcelonai tüntetés résztvevői közül többen összeolvasztották a spanyol és a katalán zászlót, jelezve ezzel, hogy az egységet támogatják.
Emellett olyan transzparenseket vittek magukkal, amelyeken olyan feliratok álltak, mint például
„Nem az én nevemben: se amnesztia, se önrendelkezés”, „Sánchez, takarodj!”, „Éljen Spanyolország!” vagy „Puigdemont-t börtönbe!” Utóbbit a tömeg mindvégig hangosan skandálta is.
Az útvonal végén volt néhány feszült pillanat a tüntetők és a tiltakozást ellenzők között, ahol rendőrségi intézkedésre volt szükség, de erőszak szerencsére sehol sem történt. A Katalán Civil Társaság elnöke, Elda Mata beszédében alkotmányellenes aberrációnak minősítette azt, hogy a szocialista párt és legfőbb szövetségese, a szélsőbaloldali Sumar meg akarja adni az amnesztiát Puigdemont-nak politikai szívességért cserébe. Arra szólította fel a pártokat, hogy helyezzék inkább előtérbe az állami egyezményeket és a jogállamiság tiszteletben tartását.
A Néppárt elnöke, Feijóo sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a szocialista párt üzletet köt az amensztiáról hét kongresszusi szavazatért cserébe. Kiemelte, hogy a Néppárt elkötelezett a szabad és egyenlő állampolgárok társadalma mellett, amiben senki sem áll senki felett – utalt ezzel arra, hogy Puigdemont hiába követett el bűnt, végül másokkal ellentétben ő nem kapja meg méltó büntetését. Úgy fogalmazott:
Mi vagyunk a túlnyomó többség, akik nem fogadják el az ilyen típusú üzleteket. Sem Katalónia méltósága, sem a kormányelnökség nem eladó.
Mindeközben a Vox vezetője, Santiago Abascal az esetleges amnesztiát az alkotmány és a becsületes emberek elleni agressziónak minősítette, majd ismét közölte, hogy Sánchez puccsot hajt végre Spanyolország ellen.
Felix Bolanos, az ügyvivő szocialista kormány elnökségi minisztere az X-en (volt Twitter) reagált a tüntetésre. Szerinte vasárnap a konfrontációt pártoló politikai formációk vonultak fel Barcelonában, akik teljes hozzá nem értéssel kezelték a katalóniai helyzetet, melynek katasztrofális öröksége lett, miközben ők mindig is a párbeszéd, az együttélés és az alkotmány mellett voltak.
Hasonlóan reagált a katalán elnök, Pere Aragonés is, aki Feijóo, Ayuso és Abascal kudarcának nevezte a demonstrációt, és kijelentette, hogy az amnesztia végül sikeres lesz. Végül kiemelte, hogy Katalónia a szabad jövőjére és önrendelkezésére összpontosít.
Közben Pedro Sánchez pénteken merte először kimondani az amnesztia szót, amit eddig rendszerint a nagylelkűség kifejezéssel helyettesített. Közölte, hogy ez az egyetlen módja annak, hogy megpróbálják leküzdeni azt a helyzetet, amit a spanyol demokrácia történetének egyik legsúlyosabb területi válsága, egyben Katalónia 2017-es alkotmányellenes elszakadása eredményezett. Azt is hozzátette, hogy a szocialista párt még nem tett javaslatot az amnesztiatörvényre (szövetségese, a Sumar már igen), de ha ez megtörténik, az mindenki számára átlátható lesz.
Borítókép: A Spanyolországban szervezett tüntetés az amnesztia és a katalán önrendelkezési jog ellen, amely két olyan követelés, amelyet a Carles Puigdemont által elnökölt Junts per Catalunya kér Pedro Sanchez spanyol elnöki beiktatásának támogatására, Barcelonában, 2023. október 08-án. (Fotó: Joan Valls/Urbanandsport /NurPhoto)