Sorra bírálják az európai baloldali pártokat, amiért a Hamász hétvégi, Izrael elleni támadására adott válaszaikban nem ítélték el a gázai terrorcsoport támadását, hanem Izraelt hibáztatták a kialakult helyzetért.
Az Izraelben és Palesztinában uralkodó erőszakos és halálos helyzet a megszállás és az apartheid gyümölcse. A konfliktus befejezésének egyetlen módja az, hogy véget vetünk Izrael büntetlenségének és tiszteletben tartjuk a palesztinok önrendelkezési jogát
– jelentette ki a spanyol radikális baloldali Podemos párt, amely a baloldali Sumar vezette kormánykoalíció tagja.
A civilek megtámadása a humanitárius jogról szóló genfi megállapodások megsértése, akár a Hamászról, akár Izraelről beszélünk
– mondta hétfőn Ernest Urtasun, a párt szóvivője, noha nyíltan csak a Hamász volt az, amely civileket vett célba. A fegyveresek 260 embert mészároltak le egy zenei fesztiválon, további több száz embert megöltek, és még többeket elraboltak. A határ menti településeken pedig házról házra járva gyilkolták meg az izraeli állampolgárokat.
Franciaországban a szélsőbaloldali La France Insoumise (LFI) pártot relativizmussal vádolták az Izraelben több mint kilencszáz ember, többségében civilek halálát okozó támadásra adott válasza miatt. Szombaton az LFI törvényhozói a palesztin erők fegyveres offenzívájáról beszéltek, amelyet az izraeli megszálló politika miatt hajtanak végre a palesztinok.
Nem lehet relativizmusról beszélni
– mondta Olivier Faure, a balközép PS (szocialisták) párt vezetője, megvédve a szélsőbaloldali csoportot.
Görögország volt pénzügyminisztere, Yanis Varoufakisz a világ legnagyobb szabadtéri börtönének nevezte Gázát, Izraelt pedig apartheid államnak titulálta.
Az apartheid, akár Dél-Afrikában, akár Palesztinában vagy Izraelben gyakorolják, mindig erőszakot fog szülni, mert ez egy erőszakos, embergyűlölő rendszer
– mondta a politikus az X-en közzétett interjúban.
A görög kommunista párt pedig hétfőn kijelentette, hogy a palesztinoknak joguk van harcolni a hosszú távú megszállásuk ellen.
Az erőszak eszkalálódását Palesztina megszállásának krónikus bűne alakította ki, amelyet az Egyesült Államok és az EU támogat
– írta a párt a Rizospastis című napilapban.
Nagy-Britanniában a jelenleg ellenzékben lévő Munkáspárt a centrista Keir Starmer vezetésével terrortámadásnak nevezte a Hamász Izrael elleni támadását, de a párt éves konferenciáján még mindig voltak olyanok, akik szimpatizáltak a palesztinok ügyével.
A Munkáspárt volt vezetője, Jeremy Corbyn kijelentette, hogy nem támogat semmilyen támadást, de igyekezett elkerülni a Hamász közvetlen bírálatát, amelyet egykor baráti csoportként jellemzett.
Az ír nacionalista Sinn Fein párt, az észak-írországi tartományi gyűlés legnagyobb pártjának ifjúsági szárnya és több tag is felháborodást keltett, miután palesztinbarát üzeneteket tettek közzé a közösségi médiában.
A Sinn Fein, a félkatonai IRA egykori politikai szárnya a felmérések szerint az Ír Köztársaság legnagyobb pártjává válhat a 2025–ös választásokra. Az IRA az 1998-as békeszerződésig harcolt a brit uralom ellen Észak-Írországban, és szoros kapcsolatot tartott fenn a palesztin terroristákkal.