A közösségi oldalakon rengeteg felvétel terjed azokról a megrázó képsorokról, amelyek megmutatják, mekkora a baj Izraelben, amely ellen a Gázai övezetből a Hamász terrorcsoport emberei indítottak támadást szombat reggel. Az izraeli erők csak órákkal később tudtak reagálni a meglepetésszerű támadássorozatra, amelyben rengetegen meghaltak és még többen súlyosan megsebesültek. Az alábbi videón az izraeli különleges erők katonáit láthatjuk, amint Szderót városát fésülik át.
A katonák megpróbálják visszavenni a várost a Hamásztól.
A BBC brit közmédia eközben egy gyorselemzésben arra keresi a választ, több tucat fegyveres palesztin hogyan tudott átjutni az Izrael és a Gázai övezet közötti, erősen megerősített határon, miközben Gázából rakéták ezreit lőtték ki Izraelre.
Fogalmunk sincs, hogyan történhetett ez
– mondták az izraeli tisztviselők Frank Gardner, a BBC brit közmédia biztonsági szakértője beszámolója szerint. Gardner azt írja:
A Shin Bet, az izraeli belföldi hírszerzés, a Moszad, a külső kémügynökség és az Izraeli Védelmi Erők összes eszközeinek együttes erőfeszítései mellett őszintén szólva megdöbbentő, hogy senki sem látta előre ezt. Vagy ha igen, akkor nem cselekedtek.
A BBC szakértője megjegyezte, hogy Izraelnek van vitathatatlanul a legkiterjedtebb és legjobban finanszírozott hírszerző szolgálata a Közel-Keleten. Vannak informátorai és ügynökei palesztin militáns csoportokon belül, valamint Libanonban, Szíriában és több más helyen is.
A földön, a Gáza és Izrael közötti feszült határkerítés mentén kamerák, földi mozgásérzékelők és rendszeres katonai járőrök vannak. A szögesdróttal borított kerítés állítólag egy intelligens gát, amely pontosan az olyan típusú beszivárgást hivatott megakadályozni, mint amilyen a mostani támadás során történt.
A Hamász fegyveresei azonban egyszerűen átbuldózerezték magukat rajta, lyukakat vágtak a dróton, vagy a tenger felől és siklóernyővel jutottak be Izraelbe.
Egy ilyen összehangolt, összetett támadás előkészítéséhez és végrehajtásához, amely több ezer rakéta felhalmozását és kilövését foglalja magában, közvetlenül az izraeliek orra előtt, a Hamásznak rendkívüli szintű operatív biztonságot kellett nyújtania – írja elemzésében Gardner.
Izraeli tisztviselők most azt mondják a médiának, hogy nagyszabású vizsgálat kezdődött, és a kérdésekre minden bizonnyal csak évek múlva tudnak majd válaszolni teljeskörűen.
De most Izraelnek sürgetőbb prioritásai vannak. Meg kell fékeznie és vissza kell szorítania a déli határaira való beszivárgást, el kell távolítania azokat a Hamász-militánsokat, akik a határkerítés izraeli oldalán több települést is ellenőrzésük alá vontak. Meg kell oldania saját állampolgárainak kérdését – akiket fogságba ejtettek –, akár fegyveres mentőakcióval, akár tárgyalások útján
– jelentette ki a BBC biztonsági szakértője. Végül kiemelte, hogy talán a legnagyobb aggodalom Izrael számára a következő: hogyan tudja megakadályozni, hogy mások is válaszoljanak a Hamász fegyveres felhívására, és elkerülje, hogy ez a tűzvész átterjedjen Ciszjordániára, és esetleg még a Hezbollah nehézfegyverzetű harcosait is bevonzza a Libanonnal közös északi határon túlra.