Európai védelmi minisztériumot hozna létre Charles Michel

Charles Michel az Európai Védelmi Ügynökség éves konferenciáján arról beszélt, hogy az uniós szervet egyfajta európai védelmi minisztériummá alakítanák át a jövőben, melyet az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő irányítana az Európai Tanács iránymutatása alapján.

Forrás: MTI2023. 11. 30. 21:57
MICHEL, Charles
Granada, 2023. október 6. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a sajtó képviselõinek nyilatkozik az EU-tagországok állam-, illetve kormányfõinek találkozóján Granadában 2023. október 6-án. MTI/EPA-EFE/Pepe Torres Fotó: Pepe Torres
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Kihívást jelent az Európai Unió azon ígéretének teljesítése, mely szerint tavaszig leszállít egymillió 155 milliméteres lőszert Ukrajnának, a vállalás teljesítése valamivel több időt vesz igénybe – közölte Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben, az Európai Védelmi Ügynökség (EDA) éves konferenciáján csütörtökön. Kiemelte, hogy az orosz agresszióra válaszul és Ukrajna megsegítésére az Európai Unió rekordidő alatt fogadta el a lőszergyártást támogató intézkedését a termelés felgyorsítására.

Azon dolgozunk, hogy egymillió lőszert juttassunk el Ukrajnába. Igen, ez kihívást jelent. Valamivel több időt vesz igénybe, mint reméltük, de meg fog történni

– fogalmazott. Az EU-tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke kiemelte: az ukrajnai háború kitörését követően az EU példátlan döntést hozott azzal, hogy az Európai Békekereten keresztül fegyvereket és lőszereket szállít Ukrajnának. Szavai szerint folytatni kell az ukrán népnek nyújtott katonai támogatást, a lehető legrövidebb határidőn belül még több rakéta, még több lőszer, még több légvédelmi rendszer átadásával.

Ez kötelezettség Ukrajna és saját polgáraink felé is. Ukrajna védelmével magunkat védjük

– fogalmazott. Michel kijelentette: meg kell erősíteni Európa védelmi képességét. Növelni kell a védelmi ipar finanszírozását, hatékonyabbá kell tenni a védelmi kiadásokat és össze kell hangolni a közös védelmi beszerzéseket. Ennek érdekében a tanácsi elnök 

az Európai Védelmi Ügynökség szerepét is kibővítené azáltal, hogy az ügynökség egyfajta európai védelmi minisztériummá alakulna át az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő irányítása alatt az Európai Tanács iránymutatása alapján. 

Véleménye szerint meg kell fontolni az európai védelmi kötvények kibocsátásának lehetőségét is az uniós technológiai és ipari bázis megerősítésére. Egy erősebb és cselekvőképesebb európai védelem ugyanis hozzájárul a globális és a transzatlanti biztonsághoz – tette hozzá az Európai Tanács elnöke.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a konferencián azt hangoztatta, hogy az EU védelmi stratégiájának ki kell terjednie Ukrajnára is, azaz Ukrajnát be kell vonni az EU védelmi programjaiba, hogy ki tudja elégíteni szükségleteit az Oroszország elleni háborújában. Kijelentette: az Európai Uniónak figyelembe kell vennie Ukrajna katonai szükségleteit az európai védelmi ipar jövőbeli stratégiájának meghatározásakor.

Stratégiánk csak akkor lehet teljes, ha figyelembe veszi Ukrajna igényeit és Ukrajna ipari kapacitását is

– fogalmazott. Von der Leyen közölte, az uniós bizottság a jövő év elején javaslatot tesz az európai védelmi ipari program elindítására, ugyanis – mint kiemelte – olyan fegyveres erőkre van szükség a tagállamokban, amelyek mindenféle forgatókönyvre fel vannak készülve, a hagyományos és a hibrid hadviselésre is úgy a szárazföldön, mint a tengereken, a levegőben, a világűrben vagy a kibertérben. Közölte: a program elsősorban a védelmi ipar finanszírozásának módjaira összpontosít majd. A bizottság vizsgálni fogja, hogyan érhető el az, hogy a védelmi ipar hozzájárulását az európai biztonsághoz a pénzügyi befektetők is elismerjék – mondta.

Az EU védelmi ipara jövőre teljesíteni fogja azt a célt, hogy kapacitásait növelve képes legyen előállítani évente egymillió lőszert − tette hozzá Ursula von der Leyen.

Felszólalt a konferencián Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője is. Ő úgy fogalmazott: „Az az érzés, hogy Európa veszélyben van, egyre csak növekszik”. Hozzátette: ma már, Oroszország Ukrajna ellen indított háborújának idején mindenki egyetért abban, hogy erősíteni kell a katonai képességeket, közös fegyvergyártásra van szükség az európai védelem fokozására.

Tankokról, lőszerekről, tüzérségről beszélek. Az űrkutatással, a kiberbiztonsággal, a kritikus infrastruktúrákkal, az információmanipulációval és az ellenálló képességgel kapcsolatos hibrid fenyegetésekről beszélek. Azt hiszem, a veszély minden téren valósággá vált

– fogalmazott. Megerősítette: az EU továbbra is elkötelezett az Ukrajnának szánt lőszerek közös beszerzése mellett. Az elkövetkező hetekben megállapodások születnek az átadni tervezett muníció gyártására annak érdekében, hogy az EU teljesíteni tudja az egymillió lőszerre vonatkozó vállalását – tájékoztatott. Az ígéret teljesítéséhez a gyártás fokozása mellett azonban az is lehetséges, hogy átirányítsák az exportot Ukrajnába, ugyanis az előállított lőszerek jelentős része jelenleg más országokba kerül – mondta.

A muníció az első, de azt más fegyverek gyártásának is követnie kell az erősebb hadseregek, és egy ellenállóbb és innovatívabb európai védelmi ipar érdekében. Ez fontos Ukrajnának és fontos az Európai Uniónak. Európának is jobb lesz, ha az ukrán védelmi képességekkel együtt növelni tudja saját képességeit is

– emelte ki az uniós diplomácia vezetője.

Borítókép: Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a sajtó képviselőinek nyilatkozik az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek találkozóján Granadában 2023. október 6-án (Fotó: MTI/EPA-EFE/Pepe Torres)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.