Az Olaszországra nehezedő súlyos migrációs krízis összetett megoldásokat igényel. Az Albániával kötött megállapodás, azaz az illegális bevándorlók Európai Unión kívül való elhelyezése valójában csak az első fontos lépése a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök által tervezett politikának.
A tervek szerint a 28 napos gyorsított elbíráslásnak köszönhetően éves szinten akár 36 ezer illegális bevándorló menedékkérelme végére is pont kerülhet úgy, hogy a Földközi-tengeren keresztül érkezők nem terhelik az olasz befogadó rendszert. Nemcsak Lampedusa van ostrom alatt, hanem a balkáni útvonalon keresztül is folyamatosan szivárognak Észak-Olaszországba az illegális bevándorlók.
Az északi városok polgármesterei a kormány beavatkozását kérték, hangsúlyozva, hogy az általuk vezetett települések közbiztonságának romlásához vezetett a bevándorlók ellenőrzés nélküli beengedése. Ezen a fronton is azonnali megoldásokra van szükség, mivel évente több tízezer migráns lép be az országba az északi határszakasznál szinte észrevétlenül.
A legfrissebb sajtóértesülések szerint az olasz miniszterelnök az Albániával kötött megállapodást követően a keleti szomszédaival, Szlovéniával, Horvátországgal együttműködve zárná le a balkáni migrációs folyosót. A Földközi-tenger után a balkáni a legforgalmasabb migrációs útvonal. Ezt támasztják alá a legfrissebb adatok is. Október 21-e óta a szlovén–olasz határszakaszon visszaállított ellenőrzések során 623 illegális határátlépőt fordítottak vissza. 19 személyt embercsempészet miatt tartóztattak le a hatóságok. Szerbián, Horvátországon és Szlovénián keresztül elsősorban szíriai, afgán és török bevándorlók érkeznek Európába.
Giorgia Meloni olasz kormányfő kedden a Chigi-palotában fogadta Robert Golob szlovén miniszterelnököt. A kétoldalú tárgyalások középpontjában a két ország közötti kitűnő kereskedelmi kapcsolatok megerősítése, az ukrán háború, valamint a határszakasz ellenőrzésének kérdése állt, amelynek felfüggesztésére a jelen pillanatban nemzetbiztonsági okok miatt nincs lehetőség. Olaszország ugyanis attól tart, hogy a balkáni útvonalon keresztül terroristák szivárognak be az ország területére. Giorgia Meloni hangsúlyozta, hogy a tagországok közötti szabad mozgást minél előbb vissza kell állítani, előbb azonban a kontinens külső határainak védelmét kell megerősíteni.
A statisztikák szerint az év eleje óta 16 ezer illegális határátlépés történt a Friuli-Venezia Giulia és Szlovénia közötti határátkelőhelyen. Sajtóelemzések szerint az Olaszország és Szlovénia közötti kitűnő kétoldalú kapcsolatok lehetővé teszik, hogy megállapodás születhessen a 232 kilométer hosszúságú határszakasz átfogó ellenőrzéséről.
Giorgia Meloni miniszterelnök a migrációt megvitató parlamenti felszólalásában azt is elmondta, az olasz titkosszolgálatok felmérései azt bizonyítják, hogy a balkáni útvonalon érkező illegális bevándorlók komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek. A migrációs kihívásra egyetlen megoldás létezik: a kontinens külső határainak védelme.