A Gázai övezetben zajló izraeli hadműveletek ellen eddig négy egymást követő szombaton vonultak tüntetők tízezrei London és több más brit nagyváros utcáira. Az izraeli katonai akció előzményeként a Gázát uraló Hamász iszlamista terrorcsoport fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, több mint 1400 embert meggyilkoltak, háromezret megsebesítettek, és a legfrissebb izraeli adatok szerint 240 túszt a Gázai övezetbe hurcoltak.
Botránytól tartanak az Izrael-ellenes tüntetésen
A legutóbbi szombati londoni tüntetés résztvevői az előző három demonstrációhoz hasonlóan a kormányzati főutcához, a Whitehallhoz vonultak. Innen nyílik a Downing Street, amely a brit miniszterelnökök hivatalának és rezidenciájának ad otthont.
A nagy-britanniai tüntetéssorozat főszervezője a Palestine Solidarity Campaign nevű csoport, amelyhez több más szervezet, köztük a Stop the War nevű, háborúellenes civil mozgalom is csatlakozott.
Éles vita bontakozott ki ugyanakkor a november 11-ére tervezett újabb Izrael-ellenes tüntetés körül, az a nap ugyanis az első világháború harci cselekményeit lezáró tűzszünet évfordulója, amely Nagy-Britanniában hagyományosan a háborús áldozatok emléknapja.
A Scotland Yard hétfő este közölte: kérték a szervezőket, hogy vegyék fontolóra a szombati évfordulós emléknapra tervezett palesztinpárti tüntetések elhalasztását, mert attól tartanak, hogy a demonstrációról leszakadhatnak egyes csoportok, amelyek a közrend megzavarására és bűncselekmények elkövetésére készülhetnek. A tájékoztatás szerint a londoni rendőrség illetékesei hétfőn tárgyaltak a szervezőkkel, akik azonban mereven elutasították, hogy teljesítsék a kérést.
Ade Adelekan, a Scotland Yard főparancsnok-helyettese ugyanakkor hétfő esti nyilatkozatában megerősítette a halasztási kérést, mondván: nem lenne helyénvaló a tüntetések megtartása az évfordulós hétvégén.
Adelekan elmondta, a Hamász október 7-ei terrortámadása óta 160-nál több embert vettek őrizetbe Londonban számos törvénysértés, köztük rasszista indíttatású bűncselekmények, erőszakcselekmények, rendőrök elleni támadások gyanújával, és nő a tüntetésekhez kötődő, gyakran a demonstrációkról leszakadó csoportok által elkövetett ilyen jellegű törvénysértések száma.
A szervezők azonban válasznyilatkozatukban hangsúlyozták, hogy a következő szombatra tervezett tüntetések csaknem két órával a háborús áldozatok emléke előtti, hagyományosan délelőtt 11 órakor tartott jelképes néma főhajtás időpontja után kezdődnek, és a menet útvonala ezúttal messze elkerüli a londoni kormányzati negyed közepén álló emlékmű, a Cenotaph környékét, amely minden évben a központi megemlékezés helyszíne.
Az évfordulós megemlékezések fő eseményét, a Cenotaph megkoszorúzását és a veteránok több tízezres emlékmenetét nem szombaton, hanem vasárnap tartják. A rendezvényen részt vesz és koszorúz III. Károly király, Rishi Sunak miniszterelnök, valamint a brit politikai élet sok más vezetője.
Mint arról beszámoltunk, az eddigi négy tüntetés nem szűkölködött az erőszakos jelenetekben. Múlt szombaton például a rendőrök kénytelenek voltak bezárkózni a londoni Charing Cross pályaudvarra, hogy megakadályozzák a palesztinbarát tüntetők bejutását.
Az agresszív tüntetők ordítozva próbáltak bejutni az épületbe, sőt verték a bejáratot elzáró redőnyt is. A főként bevándorlókból álló tömeg összetűzésbe keveredett a rendőrökkel, voltak, akiket őrizetbe vettek. A tüntetők közé helyiek is beálltak, akik tűzszünetet és szabad Palesztinát követeltek. A megmozduláson gyermekek is részt vettek.
Borítókép: Tüntetők a 2023. október 28-i demonstráción (Fotó: NurPhoto/NurPhoto via AFP/Jay Shaw Baker)