A brit kormány bejelentette a legális migráció visszaszorítására vonatkozó terveit, amelyek szerint a szakképzett munkakörökért járó minimálbér harmadával emelnék meg a minimálbért. Rishi Sunak miniszterelnök – akire nyomás nehezedik, hogy kezelje a rekordméretű migrációs nyomást – kijelentette:
A legális migráció szintjét vissza kell fogni, és meg kell szüntetni a jelenlegi rendszerrel való visszaéléseket. A bevándorlók száma túl magas, és ez egyre nagyobb problémát jelent hazánknak.
James Cleverly belügyminiszter hangsúlyozta, hogy ezek az intézkedések mintegy háromszázezer fővel csökkenthetik az éves nettó migrációt, akik pedig már itt vannak, azok számára ösztönzőleg hathat a magasabb bér – a brit migránsok jelentős része ugyanis jelenleg csak eltartott, nem járulnak hozzá a gazdasághoz. A tervek szerint nemsokára több migráns dolgozhat és a hazai munkavállalók is jobban járhatnak pénzügyileg.
A kormány döntését a szakszervezetek és vállalkozások bírálták, de a kormány hajthatatlannak tűnik az ügyben.
A franciák is ébredeznek
Ahogy arról nemrég lapunk is beszámolt, a francia szenátus, az ország felsőháza nagy többséggel úgy döntött, hogy megszünteti a tartózkodási engedély nélküli bevándorlók állami egészségbiztosítását. Kétszáz szenátor szavazott mellette, 136 ellene. Marine Le Pen Nemzeti Összefogás pártja nem képviselteti magát a felsőházban, amelyet a centrista republikánusok uralnak.
Mint ismert, az elutasított menedékkérők és illegális migránsok ellátása évente 1,2 milliárd euróba kerül a francia adófizetőknek. A biztosítás Németországhoz hasonlóan az orvosi és fogászati költségek teljes fedezetét állta mindazoknak, akik legalább három hónapja Franciaországban tartózkodnak. Mostantól csak az akut fájdalmak és a terhesség miatti sürgősségi orvosi ellátás marad a keretben.