Romániában a magas költségvetési hiány ellenére látványosan növelték a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) büdzséjét. Mivel magyarázható ez a bőkezűség? – kérdeztük Barabás T. Jánostól, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzőjétől. A szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy pár nappal ezelőtt a román parlament egy sebtében szerkesztett jövő évi költségvetést szavazott meg különösebb vita nélkül, ellenzéki politikusok szerint alábecsült kiadásokkal, és túlbecsült bevételekkel, a fő újdonság pedig az erőszakszervezetek költségvetésének húszszázalékos növelése volt.
A kormánykoalíciós pártok, a szocialisták (PSD) és a nemzeti liberálisok (PNL) választási csúcsévre készülnek, amikor európai parlamenti, önkormányzati, parlamenti és elnökválasztások lesznek, és a kampányköltségek egy részét közvetve a büdzséből fedezik a romániai hagyományok szerint. A titkosszolgálatoknak juttatott pénz növelését indokolhatják a növekvő biztonsági kihívások is, de jól felismerhetően megjelennek párt-, és csoportérdekek is. Ez utóbbit sejteti, hogy a Klaus Johannis által felügyelt nemzetbiztonsági tanács (CSAT) nem támogatta a kormánybüdzsé jóváhagyását, a katonai beszerzések vélt hanyagolása miatt
– fogalmazott az elemző. Hozzátette: a kormány mégis megszavaztatta a költségvetést, növelve Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök és a PNL és Johannis államfő közötti feszültséget.
Barabás T. János szerint a választások nagy tétje a jobboldali kormánypárt, a PNL és az ellenzéki szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) erdélyi mérkőzése lesz, amibe várhatóan a polgári titkosszolgálat, a SRI által felügyelt titkosszolgálati közösség is beavatkozik, a kormánypárt oldalán.
– A beavatkozás mikéntjét sejteti a minapi botrány, amelyben az ellenzéki AUR volt belügyminiszter-jelöltje, Dan Dungaciu akadémikus, politológus ellen ügyészségi eljárás indult hivatali visszaélés, sikkasztás vádjával. A bizonyítékokat gyakran a SRI szolgáltatja a vádemeléshez. Vagyis a SRI több pénzt és több munkát is kap. Az AUR elleni „kilövési parancsot” a SRI-hez közel álló Digi24 média tette nyilvánossá, azzal, hogy Gheorghe Simion pártvezért orosz kémnek bélyegezte meg.
A román sajtó évek óta cikkez arról, hogy a titkosszolgálatok nagy befolyással vannak Románia politikai életére. Kérdésünkre, hogy miként tudják alakítani a folyamatokat, a kolozsvári származású elemző megjegyezte: a politikai kultúra az elmúlt százötven év történelmi tanulságaiból áll össze.
A román elit aggodalma szerint országuk széthullana, ha nem lenne egy erős centralizált hatalom, amelyet elsősorban a titkosszolgálatok hoznak létre, nem nyilvános, és nem demokratikus eszközökkel. Jelenleg az erdélyi románok elszakadási vágyától jobban tartanak, mint a magyarokétól. Nem sikerült száz év alatt felzárkóztatni az elmaradott vidékeket, de egy méltányos képviseleti rendszert sem sikerült létrehozni
– mondta a szakértő.