Az olaszok elsöprő többsége fél a migrációtól

Egy friss közvélemény-kutatás lesujtó eredményekkel szolgált a dél-európai államból.

Forrás: MTI2023. 12. 01. 13:17
Lampedusa
Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olaszország hanyatlóban van, súlyos demográfiai válsággal küzd, az olaszok többsége fél egy világháború kirobbanásától és a szegénységtől – olvasható a Censis társadalomkutató intézet éves felmérésében, amelynek adatait pénteken hoztak nyilvánosságra. Az olaszok 80,1 százaléka látja úgy, hogy az ország hanyatlik.

A társadalom, a gazdaság, az idegenforgalom számos szegletét elemző közvélemény-kutatás szerint az ország alvajáró, vak és iránytalan, kevés célt tűz ki maga elé, azokat nehezen teljesíti, az olaszok elveszítették vágyaikat és a fiatal generációkat. Az 57. Censis-felmérés azt mutatja, 

hogy az olaszok hatvan százaléka tart világháborútól, és ötven százalék gondolja úgy, hogy Olaszország nem képes katonai védelmet biztosítani a lakosságnak, 73 százalék gazdasági válságtól fél, az azzal járó társadalmi feszültségtől és szegénységtől, 73 százalék a migrációtól tart, 53 százalék attól, hogy Olaszország államcsődbe jut, 69 százalék úgy véli, a globalizáció több kárral mint előnnyel jár, és 84 százalék a klímaválság következményeitől fél.

Az adatok szerint a súlyos népességcsökkenés miatt 2050-re 4,5 millióval csökken a lélekszám Olaszországban, ami Róma és Milánó lakosainak együttes számával egyenlő, valamint nyolcmillióval csökken a munkaképes olaszok száma. Jelenleg a kevesebb mint hatvanmilliós országban a 18 és 34 év közöttiek a lakosság 23 százalékát teszik ki. Az utóbbi húsz évben hárommillióval csökkent az e korosztályba tartozók száma, és a számítások szerint 2050-re arányuk 15 százalékra esik.

Ezzel egy időben a 65 év felettiek ma 24 százalékot képviselnek, de kevesebb mint harminc év múlva arányuk eléri a 34,5 százalékot.

Olaszországban tavaly valamivel több mint 180 ezer házasságot kötöttek, miközben 2008-ban a számuk meghaladta a 246 ezret, 8,1 millióra teszik a családok számát, melyek között 32,2 százaléknak van gyermeke. Utóbbi arány, a becslések szerint, 2050-re 25 százalékra eshet vissza. A nem házasságban élő szülők alkotta családok száma 1,6 millió, a bevándorló családoké 2,6 millió. Az olaszok 56 százaléka érzi úgy, hogy nincsen szava a mai társadalomban. A megkérdezettek 87 százaléka gondolja, hogy a koronavírus-járvány időszaka után már nem a munka áll élete középpontjában, 74 százalék támogatja az eutanáziát.

Ami az idegenforgalmi adatokat illeti, a szálláshelyek tavaly 72 millió vendégéjszakát regisztráltak. A koronavírus-járvány előtt, 2019-ben ez a szám 82 millió volt.

 

Borítókép: Migránsokat szállító hajó Lampedusa szigetén (Fotó: Havran Zoltán)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.