A bíróság egyértelmű és meggyőző bizonyítékokkal megállapította, hogy Trump elnök lázadást követett el, ahogyan ezeket a kifejezéseket a tizennegyedik módosítás harmadik szakasza használja
− áll a teljes egészében demokraták által kinevezett bíróság 4:3 arányban meghozott határozatában, amelyet a Breitbart amerikai hírportál idézett.
A bíróság nem értett egyet Trump jogi csapatának azon érvelésével, miszerint az elnök a január 6-i szavai miatt a véleménynyilvánítás szabadsága jegyében nem vonható felelősségre. Szintén nem vették figyelembe, hogy Trump békés és hazafias tiltakozásra szólította fel követőit, amikor többen megrohamozták a Capitolium épületét januárban.
A határozat végrehajtását a fellebbezési határidő lejártáig, január 4-ig felfüggesztették, utána a szövetségi legfelsőbb bíróság ítéletén múlik az ügy sorsa.
Az ügyet viszont a coloradói választási hatóság szerint január 5-ig le kell zárni, mert akkor véglegesítik az előválasztás indulóinak listáját.
A bíróság döntése azért is érdekes, mert annak ellenére egyoldalúan megállapították, hogy Trump lázadást követett el, hogy Trumpot ezért – vagy egyéb bűncselekményért – soha nem ítélték el, az amerikai szenátus pedig felmentette az ezzel kapcsolatos vizsgálatban.
Maga Donald Trump következetesen tagadja, hogy bármilyen törvénytelenséget követett volna el.
Az egyik nemmel szavazó bíró a különvéleményében ezt írta:
Az elutasítás itt különösen helyénvaló, mivel az elektorok a megfelelő tisztességes eljárást biztosító szigorúbb szabályokkal rendelkező eljárás (például lázadással kapcsolatos bűncselekmény miatt indított büntetőeljárás) meghatározása nélkül terjesztették elő a kifogásukat.
Trump kampánycsapata már bejelentette, hogy fellebbeznek.
A döntés kapcsán több vezető republikánus politikus is kifejezte csalódottságát, köztük Mike Johnson, a képviselőház elnöke.
A mai döntés, amely megpróbálja kizárni Trump elnököt a coloradói szavazólapokról, nem más, mint egy alig leplezett pártpolitikai támadás. Politikai hovatartozástól függetlenül egyetlen szavazásra regisztrált állampolgártól sem szabad megtagadni a jogot, hogy támogassa korábbi elnökünket, aki a republikánus előválasztás minden felmérésében az élen áll. Bízunk benne, hogy az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága elutasítja ezt a meggondolatlan döntést, és hagyja, hogy az amerikai nép döntsön az Egyesült Államok következő elnökéről
− írta Johnson az X-en.
Ted Cruz szenátor pedig nemes egyszerűséggel szemétnek nevezte a döntést.
Nayib Bukele salvadori elnök szerint ezzel a döntéssel Amerika elvesztette a jogát arra, hogy más országokat leckéztessen a demokráciáról.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Szijjártó Péter külügyminiszter is.
Játsszunk el a gondolattal, ha valami hasonló történne egy patrióta kormány által vezetett közép-európai országban… Hány perc kellene az Európai Parlamentben a demokrácia halálának kikiáltásához, hány perc múlva adna ki elítélő közleményt az amerikai külügyminisztérium, hány perc múlva fagyasztaná be még inkább az Európai Bizottság az oda nem adott uniós forrásokat, s hány perc kellene ahhoz, hogy a globális liberális médiahálózat minden felületén szerkesztőségi cikkekben hirdessék a jogállamiság megsemmisülését? S mi van most? Csend. De nem az advent miatt
– írta a Facebook-posztjában.
Borítókép: Donald Trump volt amerikai elnök (Fotó: MTI/AP/Getty Images/David Dee Delgado)