Izraeli nemzetbiztonsági szakértő: A palesztinoknak egész Izraelre fáj a foguk

Több fontos ok is felmerül, ami miatt nem működnek a konfliktus tartós rendezésére tett eddigi erőfeszítések.

2023. 12. 03. 10:41
Tulkarem, 2023. november 14. Az izraeli hadsereg rajtaütést hajt végre a ciszjordániai Tulkaremben 2023. november 14-én. A Hamász palesztin iszlamista szervezet fegyveresei október 7-én támadást indítottak Izrael ellen, az izraeli haderõ pedig válaszul légi és szárazföldi hadmûveleteket hajt végre a Gázai övezetben. MTI/AP/Bernat Armangue Fotó: Bernat Armangue
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Or Yissachar izraeli nemzetbiztonsági szakértő, az Israel Defense And Security Forum (IDSF) Habithonistim kutatási osztályának vezetője, korábbi hírszerző a Mandinernek adott interjút. Yissachar a Danube Institute meghívására érkezett Budapestre, ahol részt vett az intézet által megrendezett „Israel, the War, and the Israeli Christian Community in Crisis?” (Izrael, a háború és válságban az izraeli keresztény közösség?) elnevezésű konferencián.

Mint elmondta, a háború egy olyan pillanatban érte Izraelt, amikor senki sem számított rá. Emlékeztetett, a jom kippuri háború óta először hirdetett hadiállapotot Izrael. A Hamász felszámolására térve elmondta, hogy nincs más választása a hadseregnek, mint hogy eltávolítsa ezt a fenyegetést, mert az egész Közel-Kelet Izraelt figyeli. 

Emiatt pedig meg kell mutatnia Izraelnek, hogy halálosan komolyan veszi az ország védelmét. 

Arra, hogy a háború után ki fogja uralni Gázát, Yissachar elmondta, hogy ideiglenesen Izrael katonai uralmat lesz kénytelen bevezetni, majd később egy következő lépésben valamifajta politikai rendezés jöhet, mert a kétállami megoldás már nem opció. A nemzetbiztonsági szakértő megjelölt két dolgot, hogy mi kell történjen ahhoz, hogy többé ne fordulhasson elő a történtek. 

Elsősorban Izrael számára biztosítani kell a hadműveleti szabadságot a területen, másfelől pedig át kell alakítani az oktatást, minden antiszemita tartalmat el kell távolítani a tankönyvekből és a tantervből. 

A kétállami rendezésre térve Or Yissachar elmondta, hogy ez nem megoldás, hanem csak egy bukásra ítélt terv. Felidézte, hogy Gázában kipróbálták, de nem sikerült. A szakértő szerint ennek három oka van, hogy miért nem működhet. Első okként a biztonsági okot jelölte meg. A második, hogy Júdeában és Szamáriában úgy élnek az emberek, hogy nem lehet őket különválasztani két entitásba. Mint ismertette, körülbelül egymillió embert kellene áttelepíteni, ami nem fog menni.

A harmadik ok a legfontosabb szerinte: a palesztinok nem Ciszjordániát és Gázát akarják, hanem Izrael egész területét szeretnék, a teljes Szentföldet. A szakértő szerint ebből kifolyólag a kétállami megoldás nem opció és bukásra van ítélve.

 

Borítókép: Az izraeli hadsereg rajtaütést hajt végre a ciszjordániai Tulkaremben 2023. november 14-én (Fotó: MTI/AP/Bernat Armangue)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.