Karácsonykor söpörte el a diktátort a népharag

Falhoz állítva egy laktanyában – így végezte Románia addigi teljhatalmú ura, Nicolae Ceausescu és felesége, Elena 1989. december 25-én.

2023. 12. 25. 11:36
Ceausescu kivégzés
Elena Ceaucescu (L) and her husband ousted Romanian party's general secretary and President Nicolae Ceaucescu's (R) face TV camera 25 December 1989 in Bucharest during their trial. Ceaucescu and his wife Elena were deposed by Romanian army and executed by firing squad 25 December 1989 after being found guilty by an military tribunal of "crimes against the people". The anti-Communist uprising ending Ceausescu's 24 years of dictatorial rule started 16 December as a small protest in Timisoara and later 21 December during a huge anti-communist demonstration at the Republic Square in front of Romanian Communist Party Central Committee headquarters. (Photo by AFP) Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nicolae Ceausescu, felesége, Elena közreműködésével évtizedeken keresztül vasmarokkal uralta Romániát, az ország lakóit még a kommunista blokkban is példátlan nyomorba taszítva. A nyolcvanas években rendkívül szigorú megszorító intézkedéseket hozott, az ország terményeit exportálta, hogy valahogy lefaragja azt az államadósságot, amely jórészt az ő iparosítási és infrastruktúra-építési projektjei miatt öltött katasztrofális méreteket.

Miközben az átlagemberek szabályosan éheztek, a Ceausescu házaspár elképesztő pompában élt. Hatalmuk fenntartásában a rettegett titkosrendőrség, a Securitate segített.

1989 sorsdöntő év volt a vasfüggöny keleti oldalán. Sorra buktak meg a kommunista rezsimek, azonban Romániában megdönthetetlennek látszott Ceausescuék hatalma. Csakhogy hiába a szigorúan ellenőrzött állami média, a hírek többek között a magyarországi változásokról eljutottak az emberekhez.

Aztán december közepén, amikor a Securitate emberei megpróbálták deportálni Tőkés László refomrátus lelkészt, egyházának tagjai körbeállták a lelkészi hivatalt. A tiltakozás egyre nőtt, csakhamar román anyanyelvűek is csatlakoztak hozzá, és egyre inkább rendszerellenes színezetet öltött.

December 17-én a katonaság tűzparancsot kapott, a vérengzésnek több mint száz áldozata volt. Sokakat letartóztattak.

Ekkor Nicolae Ceausescu épp Iránban tartózkodott, így felesége Constantin Dascalescu miniszterelnököt küldte Temesvárra rendet tenni. 20-án Dascalescu meg is ígérte, hogy szabadon bocsátják a bebörtönzötteket, de az embereknek ekkor ez már nem volt elég: addig elképzelhetetlen módon Ceausescu lemondását követelték.

December 21-én a hazatérő államfő nagygyűlést tartott, hogy megnyugtassa az embereket, de az ellenkező hatást érte el vele: többen kifütyülték, mások Temesvár nevét kiabálták. Időközben a katonaság is átállt a tüntetők oldalára.

Másnap reggel közeli emberei figyelmeztették Ceausescut, hogy tömegek közelednek Bukarest központja felé, de még ekkor is azt hitte, hogy leverheti a lázadást. Csakhamar azonban kénytelen volt belátni, hogy az események kicsúsztak az irányítása alól, és valamivel dél után helikopterrel elhagyta a fővárost.

Azonban nem jutott messzire: még aznap elfogták, és a targovistei laktanyában bezárták. December 25-én összeült a különleges katonai bíróság, és egy rendkívül rövid tárgyalás után

népirtásért halálra ítélte a diktátort és feleségét.

Nicolae és Elena Ceausescut kivezették a laktanya udvarára, ahol a kivégzőosztag már várta őket.

A hajdani laktanya ma múzeum. 

Borítókép: Elena Ceaucescu és férje, Nicolae Ceaucescu a tárgyaláson (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.