Szerbiában előre hozott tartományi, köztársasági és önkormányzati választásokat tartottak december 17-én. A jobboldali Szerb Haladó Párt hatalmon maradása és vezetőjének, Alekszandar Vucsics szerb elnöknek pozíciója egyelőre megingathatatlannak tűnik. A vajdasági magyar képviselet szintén elérte a célját, az ötfős parlamenti frakcióalapításhoz kellő küszöböt sikerült elérniük, így a magyar érdekek képviselete továbbra is érvényesülhet az országban. Orosz Anna Nyugat-Balkán szakértőt kérdeztük a választások után várható szerbiai bel- és külpolitikai helyzetről.
Örülhetnek a vajdasági magyarok a szerb választás után
Óriási győzelmet aratott a vasárnapi előre hozott választásokon a Szerb Haladó Párt, de a Vajdasági Magyar Szövetség is kiemelkedően szerepelt, ez az eredmény a magyarok számára is előnyökkel járhat a továbbiakban – jelentette ki lapunk megkeresésére Orosz Anna, a Magyar Külügyi Intézet kutatója. A szakértő szerint a magyar–szerb kapcsolatok így tovább virágozhatnak.
A Magyar Külügyi Intézet kutatója a szerb belpolitikát tekintve azzal érvelt, hogy a Szerb Haladó Párt meg fogja tartani vezető pozícióját az országban, és valószínűleg a Szerb Szocialista Párttal és a Vajdasági Magyar Szövetséggel továbbra is együtt fog működni, amelyet tovább színesíthet a másik jobboldali párt, a NADA-val kötött esetleges szövetségük.
Orosz Anna kiemelte:
Ami biztos lehet, hogy a Vajdasági Magyar Szövetséggel továbbra is együtt fog működni a Szerb Haladó Párt. Az alapvető keretek nem fognak megváltozni. A Vajdaságban és az országos szintű, parlamenti választáson is az SNS megtartotta a hatalmát.
Árnyalja a képet, hogy a szakértő szerint az ellenzék választási csalásokat emleget: azzal vádolja a Szerb Haladó Pártot, hogy negyvenezer nem belgrádi lakost szállított a városba, hogy ezzel is befolyásolja az eredményeket.
A szerb külpolitika továbbra is kontrasztban van az európai uniós elképzelésekkel, mivel Brüsszel nem teljesen elégedett a szerb elhelyezkedéssel a nemzetközi politikában, és ezért nem hajlandó felgyorsítani az ország európai uniós tárgyalási folyamatát, amihez a koszovói helyzet is hozzájárul. Orosz Anna kifejtette: az Európa–Amerika–Oroszország közötti hintapolitika minden valószínűség szerint meg fog maradni. Úgy fogalmazott:
Ami itt megállapítható, hogy az erőviszonyok nem változtak, sőt azt lehet mondani, hogy a Szerb Haladó Párt helyzete javult. A hintapolitika az Egyesült Államok, az Európa Unió és Oroszország között meg fog maradni, amely során keletről és nyugatról egyaránt előnyös helyzeteket lehet majd elérni. Ami esetleg még növelheti a mozgásterét a Szerb Haladó Pártnak, illetve Vucsics államfőnek, az az, hogy a szélsőjobboldali pártok kiszorultak a parlamentből.
Orosz Anna szerint így valószínűleg a külpolitikában is növekszik majd Vucsics államfő mozgástere.
Tragédia után óriási győzelem
Miután Pásztor István, a VMSZ elnöke meghalt, fia, Pásztor Bálint vette át az irányítást a pártban, így a magyar képviseletnek továbbra is erős támogatottsága maradt a szövetségen belül. A Nyugat-Balkán szakértő szerint nem várható nagyobb változás a magyarok sorsában, mivel eddig is jó kapcsolatot ápoltak Vucsics elnök pártjával.
A belpolitikában továbbra is problémák merülnek fel, és ugyan nagy elégedetlenséggel a szakértő nem számol, Orosz úgy véli, főleg az EU-párti szerb elégedetlenkedők fogják hallatni hangjukat, másik oldalról pedig a szélsőjobb az, amely – mivel nem került pozícióba a választások során – szintén akadékoskodhat a szerb vezetéssel szemben, azonban ez kevésbé lesz meghatározó. Orosz kiemelte:
Hosszabb távon az a társadalmi feszültség, ami jellemzi most Szerbiát, annak a feloldása nagymértékben attól fog függni, hogy a jelenlegi infláció és a magas energiaárak meddig fognak fennmaradni. Amíg a lakosságot terhelő problémák fennmaradnak, addig ez a fajta feszült helyzet azért fenn fog állni.
A szerb választások utáni helyzet tehát a hatalmon levő Szerb Haladó Párt mellett a vajdasági magyarok számára is előnyökkel járhat a továbbiakban, ezáltal minden valószínűség szerint a szerb–magyar kapcsolatok további javulására, míg az Európai Unióval való viszony további hűvösödésére lehet számítani.
Borítókép: Alekszandar Vucsics szerb elnök, a Szerb Haladó Párt elnöke szavaz az előre hozott szerbiai választásokon Belgrádban 2023. december 17-én (Fotó: MTI/AP/Darko Vojinovic)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Szentkirályi Alexandra: Karácsonyék drogszobákat alakítanának ki a szórakozóhelyeken a fiataloknak - videó
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Házasság első látásra: csúnyán kihasználták Renit
Akcióban a TEK Budapesten: mesterlövészek a háztetőkön a nyolcadik kerületben – megszólalt a rendőrség
„Vacsora a szívem egyik csücskével” – imádnivaló apa-lánya képet osztott meg Stohl András
Beszakadt a forint, ez állhat a szabadesés hátterében
K...rva nagy következmények
A KTE tulajdonosa közölte, nem csak a gyenge eredmények miatt mentették fel Szabó Istvánt
Két magyar gólszerző, mégis nyert a Veszprém a Bajnokok Ligája-meccsen
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k..va nagy következményei lesznek”
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.