Kanszu tartományban, ahol a helyi hatóságok adatai szerint 113 halálos áldozata és 782 sérültje volt a földrengésnek, már kedden délután befejeződtek a mentési munkálatok.
A szomszédos Csinghajban a szerdán este kiadott jelentések szerint 22 ember lelte halálát és 198 sérült meg a természeti katasztrófában. Egy földcsuszamlás több embert maga alá temetett, az eltűnt személyek közül még tizenkettőt keresnek.
A katasztrófa sújtotta hegyvidéki területen tartósan mínusz 10 Celsius fok alatt van, és a leghidegebb órákban akár mínusz 15 fokra is süllyed hőmérséklet. A helyi média a mentőket idézve közölte: az ilyen nagy hidegben a törmelék alá szorult emberek szervezete öt-tíz óra alatt kihűl akkor is, ha nincs sérülésük.
A kínai földrengéscentrum közlése szerint a 6,2 erősségű földrengés utakat, áram- és vízvezetékeket, valamint mezőgazdasági létesítményeket rongált meg.
Kanszuban csaknem 15 ezer ház omlott össze, és több mint 87 ezer embert kellett kitelepíteni – mondták el a tartományi illetékesek szerdai sajtóértekezletükön. Van olyan település, ahol az épületek nyolcvan százaléka megsemmisült. A helyi szeizmológiai intézet ráadásul arra figyelmeztet, hogy a következő napokban akár 5-ös erősségű utórengésekre is számítani kell.
A tartományi tisztviselők szerint legalább négyezer tűzoltót, rendőrt és katonát küldtek a katasztrófaövezetbe, valamint több ezer sátrat, összecsukható ágyat, paplant és hordozható tűzrakóhelyet bocsátottak a rászorulók rendelkezésére − számol be róla a CNN.
Mivel a sátrakból kevés van, és a leginkább rászorulóknak tartják fenn őket, akadt olyan héttagú család, amely egy autóban töltötte az éjszakát, míg mások mezőkön, szalmából rakott tűznél próbálták melegen tartani magukat.
Borítókép: Földrengésben megrongálódott épületnél megy egy helybeli a Kanszu tartománybeli Tahocsia településen 2023. december 21-én (Fotó: MTI/EPA/Andrés Martínez Casares)