– A hírek szerint az Európai Bizottság úgynevezett írásbeli eljárásban adhatja áldását a Magyarországnak járó tízmilliárd euró kifizetésére. Mit jelent az, hogy írásbeli eljárás?
– Az írásbeli eljárás azt jelenti, hogy a döntést hivatalosan nem a biztosi kollégium fizikai ülésén hozzák meg, amelyre egyébként főszabály szerint hetente kerül sor, hanem a dossziét írásbeli formában köröztetik meg a biztosok között, akik így adják a jóváhagyásukat.
Ezt indokolhatja az ügy ütemezése, esetleges sürgőssége vagy az, hogy már korábban tárgyaltak a kérdésről a biztosok, és így csak formális jóváhagyás szükséges.
Önmagában annak, hogy a bizottság milyen eljárásban dönt, nincs túlzott jelentősége, bár ez esetben jól láthatóan minden dátum az Európai Tanács 2023. december 14–15-i ülése köré konvergál.
– A 22 milliárd eurós kohéziós alapok mintegy felét érinti a döntés. Mi lesz a többi pénzzel? Az első lépés után könnyebben megegyezés születhet ezekről is?
– Az Európai Unió a Magyarországnak járó uniós forrásokat jelenleg több különböző, egymással bonyolultan és kevéssé átláthatóan összefüggő eljáráson keresztül tartja vissza. Először is a bizottság diszkrecionális politikai mérlegelése alapján még nem fizették ki a Covid-világjárvány nyomán 2020-ban létrehozott, az európai országok járvány utáni gazdasági újra indítását célzó helyreállítási alapból Magyarországnak járó forrásokat, ami mintegy 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatást jelent. Másodszor, a 2022. áprilisi országgyűlési választásokat követően a bizottság az EU történetében először alkalmazni kezdte az úgynevezett kondicionalitási mechanizmust, melynek célkeresztjébe Magyarországot állította. A mechanizmust létrehozó rendeletet 2020 év végén fogadták el a többéves költségvetési keret (MFF) csomag részeként, nagy politikai játszmák közepette.
Ez az eszköz, bár papíron az uniós költségvetés védelmét kell, hogy szolgálja, a gyakorlatban az uniós politikai fősodorral szembehelyezkedő vagy – ahogy Brüsszelben mondják – „lázadó” tagállamok politikai és pénzügyi fegyelmezésére szolgál.
A bizottság a helyreállítási alapról szóló és a kondicionalitási eljárás keretein belül folyó tárgyalások során számos politikai feltételt szabott meg, valamint jogi és intézményi átalakítások sorát követelte Magyarországtól. Ezek nyomán hazánk reformok sorát hajtotta végre a tavalyi évtől kezdve. 2022 végére úgy tűnt, sikerült a bizottsági feltétellista nagy részét kipipálni, a testület mégis azt javasolta a tanácsnak, hogy függesszen fel 6,3 milliárd eurót. Sőt a bizottság ezenfelül új, harmadik frontot is nyitott. és egy 2022. december 22-i, bürokratikus hangvételű sajtóközleményben jelezte, hogy a kohéziós források kifizetése úgynevezett „horizontális feljogosító feltételekhez” kötött. Sajtóhírek alapján úgy néz ki, hogy most ezen utóbbi fronton lehet engedmény, tízmilliárd eurónyi kohéziós forrás várható felszabadításáról hallani.
Mivel sok az átfedés a feltételek között, logikus lenne, ha a többi eljárásban is enyhülés következne be, azonban a jogállamiságinak nevezett eljárásokban általában politikai kalkulációk érvényesülnek Brüsszelben, ezért nehéz előre kiszámítani a jövőbeli fejleményeket.