Harmincöt helyen ismétlik meg ma az előre hozott parlamenti, tartományi és önkormányzati választást Szerbiában, mert a december 17-i voksolás során szabálytalanságokat tapasztaltak – írja az MTI. Szombaton 7 és 20 óra között a 6,5 millió választópolgár közül 19 543-nak kell ismét az urnák elé járulnia.
A hírügynökség emlékeztet: a baloldali ellenzék napok óta tüntet a teljes választási folyamat megismétlését követelve, az országos választási bizottság azonban az összes erre vonatkozó beadványt elutasította. Bojan Klacsar, a Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (Cesid) vezetője szerint annak ellenére, hogy a Nemzeti Gyülekezés nevű jobboldali koalíció a háromszázalékos bejutási küszöb közelében van, nem fogja azt elérni a megismételt voksolás után sem, és a többi listás induló eredményén sem fog lényegesen változtatni az új szavazás.
Míg a jobboldali ellenzék többé-kevésbé elfogadta a december 17-i voksolás eredményét, a baloldali ellenzék már a voksolás másnapján tiltakozásba kezdett.
A demonstráció élére a Szerbia az erőszak ellen nevű választói lista képviselői álltak, akik a második helyen végeztek a választáson. Az országos választási bizottság előzetes eredményei szerint a voksolást a kormányzó Szerb Haladó Párt listája nyerte meg a voksok 46,7 százalékának megszerzésével, míg a második a baloldali ellenzéki összefogás Szerbia az erőszak ellen elnevezésű listája lett a szavazatok 23,69 százalékával.
Magára maradt az éhségsztrájkban
A Szerbia az erőszak ellen lista egyik legismertebb politikusa, Marinika Tepics tizenharmadik napja folytat éhségsztrájkot a választás megismétlését követelve.
A politikus a voksolás másnapján, december 18-án jelentette be, nem vesz magához élelmet mindaddig, míg a választási bizottság nem dönt a voksolás megismétléséről.
Szerinte ugyanis számos csalás és visszaélés történt, az általa képviselt lista ezek miatt maradt alul a kormányzó erővel szemben. Tepics éhségsztrájkjához korábban a lista másik emblematikus figurája, Miroszlav Alekszics is csatlakozott, ő azonban gyorsan feladta. Indoklása szerint vallási megfontolásból döntött úgy, hogy nem sanyargatja a testét. Tepics azonban továbbra is kitart. Állapota kapcsán azt mondta,
Az ereim törékenyek, szétrepednek, ezért nehezen kapok infúziót, de a fejem és a lelkem nyugodt.
A baloldali ellenzék eközben visszatért korábbi taktikájához, a tüntetések szervezéséhez is. A választások előtt általuk erőszak elleninek nevezett gyűléseket és felvonulásokat tartottak a szerb fővárosban, melyek során az országot vezető Szerb Haladó Párt politikáját és tagjait, valamint konkrétan Alekszandar Vucsics államfőt tették felelőssé a Szerbiában uralkodó, általuk erőszakosnak és korruptnak titulált légkörért.
Az ellenzék most, hogy a választásokon nem sikerült megszereznie a kívánt polgári támogatást, ismét tüntetni kezdett. Az elsősorban egyetemistákból álló csoportok napok óta akadályozzák az ünnepek miatt egyébként is nehézkes belgrádi közlekedést, pénteken pedig 24 órás útlezárást hirdettek.
Zaharova: A Nyugat beleszól a szerb belpolitikába
Szerbia és a szerb nép képes ellenállni a Nyugat azon törekvésének, hogy beavatkozzon belügyeikbe, és ezzel válságot idézzen elő az országban – mondta Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője a Rosszija-24 orosz csatornának.
Látjuk, hogy nagyon komoly elemei vannak a nyugati beavatkozásnak Szerbiában, a belügyekbe való beavatkozásnak. A legfontosabb, hogy Szerbiában és a szerb népben megvan az erő. Ez egy nagy próbatétel, hosszú az út, hogy ellenálljunk a nyugati támadásnak, amellyel Szerbia most megpróbál megbirkózni, de én hiszek bennük. Meggyőződésem, hogy függetlenül attól, hogy a Nyugat milyen forgatókönyvet készít elő, a szerb nép tudni fogja, hogyan reagáljon
– idézte Zaharova nyilatkozatát a Tanjug szerb hírügynökség.
A szóvivő hozzátette: a szerbek ismerik a történelmüket, és „Ukrajnával ellentétben soha nem hagyták el azt”.