A romániai egészségügyi hatóságok, intézmények és szakmai szervezetek egyre több képviselője kér hosszú távú intézkedéseket a kormánytól az ország kórházaiban tapasztalt orvoshiány miatt. Bár a Ciolacu-kabinet a létszámstop feloldását ígéri, hogy Romániában tarthassa a rezidensvizsgát év végén sikeresen teljesítő fiatal orvosokat, a szakma képviselői szerint ez nem elégséges.
Ígérget a román kormány az orvoshiány kapcsán
Hosszú távú megoldást kér a szakma a kórházakban tapasztalt orvoshiányra.

Oana Sivache, a bukaresti kórházakat felügyelő hatóság (ASSMB) vezetője hétfőn sajtótájékoztatón közölte: a kormánynak el kell ismernie a kórházakban lévő rendkívüli állapotot, és sürgős intézkedéseket kell foganatosítania: ki kell dolgozni egy országos tervet, mely közép- és hosszú távú megoldást kínál. A News.ro beszámolója szerint elmondta: csak orvosból 15 ezer hiányzik a romániai egészségügyből.
Sivache közölte: hétfőn Bukarestben egyeztettek a szakma képviselői, hogy a kialakult helyzet súlyosságára figyelmeztessenek. Kifejtette, hogy ezt a költségcsökkentést célzó gazdasági intézkedések gerjesztették, de a személyzet és a páciensek látják a kárát. Ezért kérik az egészségügyi minisztériumot, dolgozza ki a módszertant az álláshelyek betöltésére. Az illetékes szerint a létszámstop feloldása nem elégséges, újra kell gondolni az egészségügyi dolgozók országos szintű elosztását.
Romániában gondot okoz, hogy a szakorvosok zöme a nagyvárosokban vállal munkát, így a kisebb vidéki kórházakban bizonyos szakterületeken nincs szakember. A másik nagy probléma az ügyelet biztosítása, mely már a nagy bukaresti kórházakban is egyre nehezebben valósítható meg. Mivel kevés az orvos, ezek túlterheltségre panaszkodnak, és egyre több helyről jelezték, hogy megtagadják az ügyeletet.
Viorel Husanu, a mintegy százezer tagot számláló Sanitas egészségügyi szakszervezet bukaresti elnöke februárra tiltakozást helyezett kilátásba az orvoshiány és az alacsony bérek miatt. A Hotnews hírportál szerint közölte: az egészségügyi asszisztensek bére alig haladja meg a minimálbért, míg a létszámstop túlterheltséghez vezet. Az illetékes szerint összességében mintegy harmincezer egészségügyi dolgozó hiányzik a romániai kórházakból.
Hangsúlyozta: a szakszervezet tavaly kérte a béremelést és a létszámstop feloldását, de az egészségügyi és a pénzügyi tárca egymásra mutogat.
Alexandu Rafila egészségügyi miniszter a Digi24-nek úgy nyilatkozott: részben jogos az egészségügyben dolgozók felháborodása, és tárgyaltak a béremelésről, amire akár az év első harmadában sor kerülhet. Hozzátette, hogy a nyugdíjazás miatt vagy egyéb okból megüresedő állások már most betölthetők.
A tárcavezető korábban a létszámstop részleges feloldását is kilátásba helyezte, melyet a kormányfő is támogat. Marcel Ciolacu a legutóbbi kormányülésen bejelentette: megoldást keresnek a tavaly vizsgázott négyezer-ötszáz rezidens orvosnak az alkalmazására, akiknek oktatásába a román állam több millió eurót fektetett.
Marcel Bolos pénzügyminiszter hétfőn közölte: a kórházakat felügyelő fejlesztési minisztérium kidolgozott egy ötezer álláshely meghirdetésére vonatkozó memorandumot, ezek körül négyezer az egészségügyi minisztériumhoz, ezer pedig a helyi és megyei önkormányzatokhoz tartozó kórházakban van. Hozzátette: az egészségügyi tárcának is meg kell tennie egy hasonló lépést, és a kérdés már az e heti kormányülésen napirenden lesz.
További Külföld híreink
Romániában hosszú ideje probléma az elvándorlás, melyhez az illetékesek aggodalmai szerint a közszférában költségcsökkentési szándékkal bevezetett létszámstop is hozzájárulhat.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
A béketörekvések ellen lobbizik Berlin
A német külügyminiszter az amerikai tárgyalásokat kritizálta.

Az SPD és a CDU/CSU most éppen a nyugdíjak jövőjéről vitatkozik
A CDU terve növelheti az időskori szegénységet.

Irán atomfegyverrel fenyegetőzik
A legfelsőbb vezető szerint a nyugati provokáció nem maradhat válasz nélkül.

Hankó Balázs: Ukrajna gyorsított uniós csatlakozása fenyegeti Magyarországot
A kulturális és innovációs miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy Brüsszel Ursula von der Leyen, Manfred Weber vezetésével Ukrajna gyorsított uniós felvételét akarja elérni
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Hatékony az árrésstop, Hide the Pain Haroldnak is tetszik

Liptai Claudia a legfájóbb pontján találta telibe Majkát, forrt a levegő A Nagy Duettben

Szalah rejtélyes posztja Szoboszlairól, senki sem érti, mi történik

Megválasztották az év autóját Magyarországon – meglepő győztes előzte meg a Suzukit

Lehetetlen helyesírási tesz: zseni vagy, ha minden kérdésre tudod a választ!

Mérföldkőhöz ér a magyar hadsereg fejlesztése: érkeznek az új sugárhajtású repülőgépek Kecskemétre

A Liverpool aligha, Szoboszlai Dominik viszont vélhetően örülne Jürgen Klopp húzásának

Drámai bejelentést tett a nemi erőszakkal vádolt Dani Alves felesége

Marine Le Pen fellebbezése után megszólalt a francia bíróság

Áramvonalasított Szovjetunió

Cristiano Ronaldo összeveszett az edzőjével, mindketten távozhatnak Szaúd-Arábiából

Putyin titkos DNS-e, ebben a betegségben szenved az orosz elnök
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
A béketörekvések ellen lobbizik Berlin
A német külügyminiszter az amerikai tárgyalásokat kritizálta.

Az SPD és a CDU/CSU most éppen a nyugdíjak jövőjéről vitatkozik
A CDU terve növelheti az időskori szegénységet.

Irán atomfegyverrel fenyegetőzik
A legfelsőbb vezető szerint a nyugati provokáció nem maradhat válasz nélkül.

Hankó Balázs: Ukrajna gyorsított uniós csatlakozása fenyegeti Magyarországot
A kulturális és innovációs miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy Brüsszel Ursula von der Leyen, Manfred Weber vezetésével Ukrajna gyorsított uniós felvételét akarja elérni