John J. Mearsheimer politológus, a Chicagói Egyetem professzora, a defenzív realizmus atyja, az Egyesült Államok egyik legelismertebb biztonságpolitikai szakértője interjút adott a német Cicero főszerkesztőjének, ezt pedig szemlézte a Mandiner. A lap főszerkesztője, Alexander Marguier először az orosz–ukrán háborúról kérdezte a szakértőt, aki elmondta, hogy semmi nem támasztja alá azt a nyugati narratívát, miszerint irracionális és őrült volt Putyin, hogy megtámadta Ukrajnát, sőt, azt mondta Mearsheimer, hogy Putyin szempontjából racionális volt megtámadni Ukrajnát, mert nem maradt más választása.
Mearsheimer: Németország azt csinálja, amit Amerika mond
A politológus szerint a németek nagyon félnek, hogy az Egyesült Államok elfordul Európától.

A békével kapcsolatban azonban nem valami derűlátó, úgy gondolja, hogy nem lesz békeszerződés a két fél között, hiszen a céljaik összeegyeztethetetlenek, mivel Oroszország elkötelezett, hogy Ukrajna maradjon semleges, addig az ukránok a NATO-ba vágynak, és a már megszállt területekről sem mondanának le, ám az oroszok nem szándékoznak visszaadni. Mearsheimer ezért úgy látja: „legjobb esetben is egy befagyott konfliktus a kifutás”, azaz „belátható ideig meg lesznek mérgezve a kapcsolatok a Nyugat és Oroszország között”. Ez szerinte „különösen a németek számára rossz hír”.
Azokat a különbségeket, amelyek ma Nyugaton egyre erősebben fellépnek egyik oldalról az Orbán Viktorhoz hasonló emberek, másik oldalról a németek és az amerikaiak között, nincs lehetőség egyensúlyba hozni
– véli a professzor.
Szerinte idővel Európában egyre többen fogják feltenni a kérdést, hogy van-e értelme a háborút folytatni. Ugyanakkor továbbra is lesznek olyanok, akik küzdeni akarnak majd. Oroszország nem egész Ukrajna meghódításában volt érdekelt, pláne nem más kelet-európai országok meghódításában. Ez egy olyan mítosz, amelyet a Nyugat hívott életre, hogy azt állíthassa: Putyin nagyon agresszív, és ő okozta az ukrajnai háborút.
További Külföld híreink
Marguier rákérdezett Németország szerepére is, Mersheimer pedig elmondta, hogy úgy látja, hogy a németek azt csinálják, amit az amerikaiak mondanak, mert félnek attól, hogy elhagyhatják Európát az amerikaiak, és Ázsia felé fordulnának. Ez világos a németek számára, hogyha Európától elfordul az USA, akkor nincs többé amerikai cumi. Ezért, a németek pontosan azt teszik Oroszországgal kapcsolatban, amit kérnek tőlük.
Hozzátette, hogy Amerikában pedig a republikánusoknál egyre többen kételkednek abban, hogy akarják-e továbbra is finanszírozni ezt a háborút, ám a demokraták teljes egészében kiállnak a háború mellett, mondhatni, hogy az ukrán háború a demokraták háborúja.
A politológus szerint nincs összefüggés az ukrajnai háború és aközött, hogyha veszítene Ukrajna, akkor Kína lerohanná Tajvant, nem hiszi, hogy bármilyen befolyással lenne Hszi Csin-pingre, hogy mi történik Európában.
Az Izrael–Hamász háborúról elmondta, „hogy a palesztin kérdésre a világon alig figyeltek már, és a Szaúd-Arábiához hasonló országok Izraelhez fűződő kapcsolataik állandósítására törekedtek, s ezzel a palesztinokat lényegében elárulták”. Úgy látja, hogy nincs katonai megoldás, csak és kizárólag politikai, ami egy önálló Paleszina lenne, de ezt Izrael ellenzi. Nem gondolja, hogy happy enddel ér véget a konfliktus.
További Külföld híreink
Ugyanakkor úgy látja, hogy a migrációs problémára pozitívan reagálhat Németország. Mint mondja a szakértő, a politikai egyensúlyt oly módon tolja el Németországon belül, ami a kormányzó elitek számára veszélyes lesz. Ezért abból indul ki, hogy „a szövetségi kormányzat idővel megváltoztatja majd a migrációval kapcsolatos álláspontját, mert pontosan látja, hogy politikai sorsa meg van pecsételve, ha nem tesz így.”
Borítókép: John Mearsheimer (Fotó: Yasin Ozturk / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Brüsszel háborúba vinné Európát, fontos dátumot közöltek
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, hogy április 4-én Ukrajnában találkoznak a hajlandók koalíciója képviselői.

Trump támogatóit vette célba egy férfi
Zaklatás és rendbontás vádjával tartóztatták le.

A Bundestag elnöksége döntött: elnémulnak az AfD-frakció tagjainak mikrofonjai
Áprilisi tréfával világított rá a német lap a demokrácia problémáira.

Trump így lehet harmadszor is elnök
Az amerikai kongresszus alsóházának elnöke lát alkotmányos utat Donald Trump harmadik elnöki ciklusához.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Bruti, figyelj a pocidra! – Debrecen polgármestere üzent a tiszásnak állt humoristának

Zaklatási botrány női tornában: aki hibázott az edzésen, annak vetkőznie kellett!

Szoboszlaival ilyen még nem történt, óriási öröm érheti Liverpoolban

Ez mindent megváltoztathat: fontos bejelentést tett Trump Muskkal kapcsolatban

Palácsik-Ráthonyi Tímea nem titkolja tovább: ekkor érkezik a kistesó

Hatályba lépett a NAV rendelete: véget ér Magyarországon egy korszak – jön a búcsú a papír alapú nyugtáktól

A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat

Óriási siker: Erika 45 kilót fogyott ezzel a módszerrel

Soha mélyebbre!

Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát

Liptai Claudia a legfájóbb pontján találta telibe Majkát, forrt a levegő A Nagy Duettben

Nincs szó a gyülekezési jog korlátozásáról
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Brüsszel háborúba vinné Európát, fontos dátumot közöltek
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, hogy április 4-én Ukrajnában találkoznak a hajlandók koalíciója képviselői.

Trump támogatóit vette célba egy férfi
Zaklatás és rendbontás vádjával tartóztatták le.

A Bundestag elnöksége döntött: elnémulnak az AfD-frakció tagjainak mikrofonjai
Áprilisi tréfával világított rá a német lap a demokrácia problémáira.

Trump így lehet harmadszor is elnök
Az amerikai kongresszus alsóházának elnöke lát alkotmányos utat Donald Trump harmadik elnöki ciklusához.