A Bayreuthi Egyetem tudományos integritásért felelős bizottsága egyhangúlag elutasította a főeljárás megindítását az Alternatíva Németországért Párt (AfD) vezetője, Alice Weidel elleni plágiumvádak kivizsgálására. Ez súlyos vereség a Süddeutsche Zeitung számára, amely névtelen plágiumvadászokra hivatkozva azt állította, hogy a doktori értekezés egyes részeit másolták, írta meg a Junge Freiheit.
Az egyetem az esetleges idézési hibákkal kapcsolatban most már csak „nagyon kevés” hibára hivatkozik. Ez se nem súlyos gondatlanság, se nem szándékos tudományos vétség. A disszertáció 249 oldalból áll, és 2011-ben a legmagasabb, „summa cum laude” minősítést kapta. Alice Weidel disszertációja a kínai nyugdíjrendszerrel foglalkozik.
A Süddeutsche Zeitung jelentéséről kiderült, hogy átverés
A levélpapír és név nélküli szakértői jelentés, amelyet a Süddutsche Zeitung december közepén mutatott be, összesen ötven hibáról írt: „32 plagizált töredékről és 18 tévesen értelmesnek jelölt idézetről”. Stefan Homburg közgazdász, akit a disszertáció állítólag a leggyakrabban plagizált, már akkor is „abszurdnak” nevezte a vádakat.
A hannoveri professzor összefoglalóan a következőket írta Weidelnek:
Mint az Ön disszertációjában gyakran idézett tudományos szerző, megerősítem, hogy úgy érzem, Ön kedvezően bánt velem, és hogy egyetlen ponton sem tudtam felfedezni szellemi lopást. A több mint 600 lábjegyzet és a kellő hosszúságú bibliográfia megerősíti ezt a benyomásomat.
Weidel nyugtázta a döntést, egyben köszönetet mondott a Bayreuthi Egyetemnek, amiért „nagyon gyorsan és higgadtan” cselekedtek. Tudta, „hogy a plágiummal kapcsolatos koholt vádak kártyavárként fognak összeomlani”.