Élelmiszerválság elleni küzdelem magyar segítséggel

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem munkatársai nyújtanak segítséget Csádban az egy hete kihirdetett élelmiszerválság leküzdéséhez. A szakemberek tevegazdaságok létrehozásában, állatbetegségek elleni küzdelemben, növényfelmérésben, szakemberképzés kialakításában vesznek részt. De Magyarország nem csak ezen a területen segít Csádnak.

2024. 02. 26. 14:40
Personnel form the United Nations Children's Fund (UNICEF) and from the NGO Premiere Urgence prepare aid kits for Sudanese refugees from the Tandelti area who crossed into Chad, in Koufroun, near Echbara, on April 30, 2023. (Photo by Gueipeur Denis SASSOU / AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Szeretnénk ezeket a mezőgazdasági ismereteket átadni a helyi lakosságnak, kiemelni őket az éhezés fázisából, és megmutatni nekik, hogy a száraz évszakban is meg tudják termelni az alapvető élelmiszereket– idézte Máthé László, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektori főtanácsadójának nyilatkozatát a Híradó.hu hírportál.

A közép-afrikai országban jelenleg mintegy 1,4 millióra tehető a menekültek száma, ezért a Európába tartó migráció visszatartásában fontos szerepet játszik a terület. A magyar kormány több szegmensben is segít Csádnak. 

Többek között a mezőgazdasági segítségnyújtásban tevékeny részt vállal a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, aminek munkatársai tavaly kezdték meg munkájukat a közép-afrikai országban. Az oktatási intézmény trópusi és szubtrópusi fejlesztési divíziójának szakemberei a helyi termelőkkel olyan tudást osztanak meg, aminek segítségével a szélsőséges időjárási viszonyok közepette is folytatható az élelmiszer-termelés.

Továbbá a kontinensen egyedülálló tevegazdaságok kialakítása is zajlik, mivel Csádban él Afrika legnagyobb, mintegy tízmilliós teveállománya. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem munkatársainak segítségével tejükből tejport állítanak elő olyan mennyiségben, hogy az az afrikai ország exportcikkévé is válhat.

Az egyetem tejkísérleti intézete rendelkezik egy olyan tudással, olyan módszerrel, amely alkalmas a tevetejből port készíteni, melyre jelenleg is kiemelt kereslet van a világban

– nyilatkozta Máthé László.

Az egyetem folyamatosan tartja a kapcsolatot a Csádi Élelmiszer-minőségellenőrzési Központtal, termőterület-bejárásokat szerveznek, a takarmánynövények spektrumának szélesítése érdekében a növények felmérését végzik, az állatbetegségek visszaszorításában is szerepet vállalnak, és szakemberek képzéséről is zajlanak tárgyalások.

Mahamat Idriss Déby Itno, a Csádi Köztársaság ideiglenes elnöke február 16-án élelmezésügyi vészhelyzetet hirdetett. Az ENSZ által közölt adatok alapján mintegy 1,1 millió, más országból származó menekült tartózkodik a világ második legszegényebb országában, ehhez a számhoz pedig még hozzá kell venni az országon belüli menekülteket is. 

Ahogy lapunk arról korábban beszámolt, átfogó biztonsági, gazdasági, humanitárius és oktatási együttműködési program született Magyarország és Csád között 2023 novemberében, továbbá katonai misszió is indul hazánkból.  

 

Borítókép: UNICEF-alkalmazottak segélycsomagokat készítenek a szudáni harcok elől menekülőknek Csádban (Fotó: AFP/Gueipeur Denis Sassou)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.