Leonyid Kravcsuk, az első ukrán államfő 1991. december 1-jén, megválasztása után átvette hivatalát, majd december 12-én az Ukrajna területén állomásozó hadsereg főparancsnoka is ő lett, de ez egy jelképes lépés volt. Az önálló, független ukrán hadsereg kiépítése 1992-ben kezdődött el. Ekkor Ukrajna területén még a szovjet hadsereg állomásozott és szovjet atomfegyverek is ott voltak.
1994-ben Leonyid Kucsma váltotta Kravcsukot az elnöki székben kétéves miniszterelnöksége után. 2005-ig töltötte be az államfői tisztséget. Már ő írta alá Borisz Jelcin orosz, Bill Clinton amerikai elnök és John Major, az Egyesült Királyság miniszterelnöke mellett a budapesti memorandumot, ami a nukleáris leszerelési folyamat része volt. Ukrajna atomfegyverekkel nem rendelkező ország lett, a többi aláíró fél pedig garantálta szuverenitását és területi épségét. 2014-ben és 2022-ben Ukrajna hivatkozott a budapesti memorandum megsértésére.
Kucsmát 1999-ben újraválasztották, a szavazással kapcsolatban szabálytalanságokat jeleztek. Alapvetően oroszbarát politikát folytatott, emellett Európával is próbálta szorosabbra fűzni a kapcsolatokat. A privatizáció is ekkor zajlott Ukrajnában. Korrupciós vádak és népszerűségének csökkenése miatt nem indult a 2004-es elnökválasztáson.
Vlagyimir Putyin színre lép
Oroszországban Borisz Jelcin visszavonulását követően Vlagyimir Putyin lett az új államfő.
A 2004-es ukrajnai események változást hoztak az előző évekhez képest. Az első – Kijev központi teréről – Majdannak is nevezett eseménysorozat az ukrán elnökválasztáshoz köthető.
A második forduló eredményeit a narancsos forradalom tiltakozássorozatának köszönhetően az ukrán legfelsőbb bíróság megsemmisítette és újra kiírta a szavazást a második fordulóra, amiben Viktor Juscsenko legyőzte Viktor Janukovicsot.
Az elnök miniszterelnökévé pedig Julija Timosenkót tette. Ebben az időszakban a gazdasági helyzet instabillá vált, nem emelkedett az életszínvonal, a korrupcióval ellentétben, ami pedig nőtt az országban.
A 2000-es éveket az orosz–ukrán gázvita jellemezte. Az ukránok a földgáz árának elszámolása és emelése ellen emeltek kifogást, míg az orosz állami Gazprom földgázkitermelő vállalat a vezetékek megcsapolásával vádolta Ukrajnát. 2005 márciusában és 2009 januárjában Európát is érintette a szállított gáz mennyiségének csökkentése, illetve leállítása. Timosenko és Putyin között rendszeres egyeztetések és megállapodások zajlottak a kérdésben.
A következő ukrán elnökválasztáson Viktor Janukovics legyőzte ellenfelét, Julija Timosenkót.
A választási kampányban több Oroszországgal kapcsolatos téma volt: a kormányzat ukrajnai oroszokat is érintő kisebbségellenes oktatási törvénye, a gázvita, amit Timosenkónak sikerült Putyinnal átmenetileg lezárni és az orosz Fekete-tengeri Flotta szevasztopoli állomásoztatásához kapcsolódó bérleti szerződés lejártát követő meghosszabbításának lehetősége, amit Janukovics támogatott.
Egyes politikai elemzők véleménye szerint az orosz–grúz háború is befolyásolta a választások eredményét.
Janukovics 2013. november 29-én, a vilniusi európai uniós csúcson nem írta alá a társulási szerződést az Európai Unióval, ami egy lépés lett volna az ukrán európai uniós csatlakozáshoz. Az ellenzék tömegtüntetéseken követelte lemondását nyílt oroszbarátsága miatt. A tüntetések a második Majdan, vagy más néven Euromajdan nevet kapták, aminek 2014 februárjában halálos áldozatai voltak, mikor a rendfenntartók és a tüntetők között összecsapások törtek ki. Az elnököt, aki Oroszországba távozott, távollétében a törvényhozás leváltotta. Végül 2014. június 27-én Ukrajna aláírta az európai uniós társulási megállapodást.
Miután Janukovics elhagyta az országot, Putyin kiadta a parancsot, aminek eredményeként Oroszország annektálta a Krím félszigetet. Ezután egy új szakasz kezdődött el a felek viszonyában, amelyről sorozatunk második részében számolunk be.
Borítókép: Budapest, 1994. december 5. Borisz Jelcin orosz elnök, Bill Clinton amerikai elnök, Leonyid Kucsma ukrán államfő és John Major brit kormányfő Budapesten, az EBEÉ-csúcsértekezlet idején aláírják az okmányokat, amellyel Ukrajna csatlakozott az atomsorompó-szerződéshez (Fotó: MTI)