Kihirdette az aszály miatti vészhelyzetet a katalán kormány

Lassan az utolsó csepp víz is elfogy a víztározókból, így a katalán kormány kénytelen volt szükségállapotot elrendelni. A péntektől érvényes vízkorlátozások már hatmillió embert érintenek.

2024. 02. 01. 18:54
Vilanova de Sau, 2024. január 31. 2024. január 26-i drónfelvétel egy elhagyott kajakról a mindössze 5 százalékos kihasználtságú Sau víztározó kiszáradt medrében, a katalán fõvárostól, Barcelonától mintegy 100 kilométerre, északra fekvõ Vilanova de Sau település közelében. A Spanyolországban több mint két éve tartó aszály egyik legsúlyosabban érintett régiója Katalónia, amelynek a Baleár-tenger menti partvidékén levõ tározók édesvíztartaléka a tárolókapacitásuk 16 százalékát sem éri el. Ez az arány kevesebb, mint a fele a jelenlegi országos átlagnak. Az elhúzódó csapadékhiány miatt a hatóságok várhatóan a lakossági, mezõgazdasági és ipari vízfogyasztás hatályos korlátozásának további szigorítására kényszerülnek az autonóm régióban. MTI/AP/Emilio Morenatti Fotó: Emilio Morenatti
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kihirdette az aszály miatti vészhelyzetet a katalán kormány. A régió nagy részének vízellátásáért felelős Ter-Llobregat rendszer készleteinek kapacitása 16 százalék alá csökkent, így a regionális kormány csütörtökön kénytelen volt elrendelni szükségállapotot, ami most már 202 települést érint Barcelona és Girona megyében.

Pere Aragonés elnök közölte, hogy a döntés az eddigieknél is súlyosabb vízkorlátozási intézkedéseket von maga után a mezőgazdaság és az ipar területén, valamint a városokban és a rekreációs területeken is.

Soha nem kellett még szembenéznünk ilyen hosszú és intenzív szárazsággal. Három éve nem esik annyi eső, mint amennyire az országnak szüksége lenne

– jelentette ki Aragonés.

A helyzet tényleg kritikus – fogalmazott Katalónia alelnöke, Laura Vilagra, aki hozzátette, hogy a most bevezetett intézkedések már hatmillió lakost érintenek, akik fejenként már csak napi 200 liter vizet használhatnak el. Ha a helyzet tovább romlik, ez tovább csökken napi 180, majd 160 literre. A regionális kormány arra kéri az embereket, hogy ne használják ki a napi keretet és mérsékeljék a lehető legalacsonyabb szintre a vízfogyasztásukat.

Péntektől a fák és a botanikus kertek öntözését teljesen betiltják és csak az úgynevezett túlélést célzó locsolást engedélyezik. Korlátozzák az uszodákban és sportcentrumokban lévő medencék feltöltését, a strandokon lévő zuhanyzók és lábmosók használatát, a mezőgazdaságban 80, az iparban pedig 25 százalékkal csökkentik a vízfelhasználást.

David Mascort regionális klímaügyi miniszter közölte, hogy a következő napokban találkozik Teresa Ribera ökológiai tárcavezetővel, hogy a központi kormányzattal együttműködve megszervezzék a vízszállítást más régiókból Katalónia területére. Már múlt héten felvetődött, hogy vészmegoldásként hajók segítségét veszik majd igénybe. Ennek kapcsán már meg is kezdték a tárgyalást több hajózási társasággal is.

Pere Aragones elnök a csütörtöki sajtótájékoztatón beszámolt arról is, hogy legutóbbi brüsszeli látogatása során jelezte a példátlan szárazság okozta problémát az Európai Bizottságnak, hogy az uniós alapokból támogatást szerezzen Katalóniának.

Borítókép: Drónfelvétel egy elhagyott kajakról a mindössze 5 százalékos kihasználtságú Sau víztározó kiszáradt medrében (Fotó: MTI/AP/Emilio Morenatti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.