Most főhet igazán Emmanuel Macron feje

A francia háztartásoknak egyre nagyobb gondot okoz a lakhatás – annak ellenére, hogy Emmanuel Macron és kormánya már régóta fogadkozik a lakhatási krízis enyhítésével kapcsolatban. A francia kormány ígéreteit több tényező semmissé teheti, ráadásul állandó dilemmákkal kell foglalkoznia Macron elnöknek és Gabriel Attal miniszterelnöknek.

2024. 02. 26. 21:31
MACRON, Emmanuel
Brüsszel, 2024. február 1. Emmanuel Macron francia elnök sajtóértekezletet tart az Európai Unió tagországai állam- és kormányfõinek rendkívüli csúcstalálkozóján Brüsszelben 2024. február 1-jén. MTI/EPA/Olivier Matthys Fotó: Olivier Matthys
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A francia középosztály dolgozik és jogosan várja el, hogy tisztességes életkörülményei legyenek – mondta Emmanuel Macron nemrég beiktatott miniszterelnöke, Gabriel Attal, aki vészhelyzetnek nevezte a franciaországi lakáshelyzetet, és fogadkozott, hogy a kormány foggal-körömmel fog küzdeni azért, hogy megoldásokat kínáljon a lakhatási krízisre – hívja fel a figyelmet a Politico.

A francia háztartásoknak egyre nagyobb gondot okoz a lakhatás, és úgy érzik, hogy túl sokat fizetnek a fejük fölötti tetőért. Egy kormányzati jelentés szerint a bérleti díjak az 1980-as évek óta több mint kétszeresére emelkedtek.

Az emberek sokkal nehezebben válnak lakástulajdonossá, kisebb lakásokban vagy a munkahelyüktől távolabb eső városrészekben élnek. Ez elviselhetetlenné teszi az életet – tette hozzá Louis Chauvel francia szociológus.

Számos olyan körülmény van ugyanakkor, ami biztosan megakadályozza azt, hogy Emmanuel Macron kormánya betartsa az ígéretét. A közelgő párizsi olimpia jelentős hatással van a francia főváros és a nyári verseny során a rendezvényeknek otthont adó más városok bérleti piacára. A bérbeadóknak lehetőségük lesz arra, hogy kivételesen magas áron adják ki a lakásaikat a rövid távú nyaralások bérbeadására szolgáló platformokon, például az Airbnb-n. Ez arra késztet egyes háztulajdonosokat, hogy az egyes bérlőik távozása után ne tegyék vissza ingatlanjaikat a bérleti piacra, csökkentve ezzel a kiadó lakások számát – derült ki a SeLoger online ingatlanplatform jelentéséből. 

A SeLoger arról számolt be, hogy az elmúlt három évben 74 százalékkal csökkent a hirdetések száma Párizsban, országosan pedig 36 százalékkal, és ezt a tendenciát a bérleti díjak ellenőrzésének és a befektetéseket korlátozó magas kamatlábaknak is tulajdonítják.

A klímacélok is keresztülhúzhatják Emmanuel Macron és kormánya ígéreteit. Tavaly ugyanis Franciaország megerősítette, hogy nem engedi tovább a rosszul szigetelt lakások bérbeadását, hogy korlátozza a bérlők energiafogyasztását, és ösztönözze a lakástulajdonosokat arra, hogy beruházzanak ingatlanjaik energiahatékonyságának javításába. A kormány most így egy óriási dilemma előtt áll: ha valóban visszalép az intézkedéstől, ahogyan azt korábban ígérte, akkor a klímacélokat kénytelen feladni, hogy megakadályozza, hogy nagyszámú lakást kivonjanak a piacról. Ha pedig a klímacélokat választja Macron kormánya, akkor a lakhatási krízist súlyosbítja.

Fotó: Ludovic Marin

De politikai akadálya is van a válság enyhítésének. Bár a francia kormány a kereslet növelésére összpontosítja lakásépítési erőfeszítéseit, és egy politikai kísérlet keretében el kívánja érni, hogy a következő három évben 30 ezer új lakás épüljön, a helyi szintű politikai drámák ezt nagyban megnehezíthetik.

A helyi hatóságok és a választott képviselők vonakodnak, mert az új lakások miatt költséges közszolgáltatásokat kell fejleszteniük. Új eszközökre van szükség ahhoz, hogy a helyi választott tisztségviselők felismerjék, hogy az új lakások építése pénzügyi megtérülést biztosíthat számukra

– magyarázta Robin Rivaton, az ingatlanokra szakosodott író és befektető. 

– Egyre több hang szólal meg, hogy figyelmeztessen a napról napra súlyosbodó lakhatási válság veszélyeire. Hallgatnunk kell rájuk: egy újabb, szociális válság veszélye leselkedik ránk, ami nagyon gyúlékony egy olyan országban, amely az összeomlás szélén áll – figyelmeztetett korábban a Le Figaro című francia lap. A fiatalok élete is egyre nehezebb Franciaországban. – A folyamatosan és rohamosan növekvő költségek miatt rengeteg fiatal dönt úgy, hogy inkább nem tanul tovább, mert bizonytalan lenne a megélhetése – erről Hania Hamidi, az UNEF, a legnagyobb francia diákszövetség főtitkára beszélt korábban egy francia rádióadásban.

Borítókép: Emmanuel Macron francia elnök (Fotó: MTI/EPA/Olivier Matthys)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.