Reagált a nagykövetség: Oroszország megbízható földgázszállító

A Facebookon reagált egy korábbi cikkünkre az orosz nagykövetség. Szerintük Washington a gázárak növekedését akarta ösztönözni.

2024. 02. 02. 12:09
Iszmáilija, 2023. december 22. A cseppfolyósított földgázt szállító ADAM teherhajó halad a Szuezi-csatornában az egyiptomi Iszmáilijánál 2023. december 22-én. Az amerikai védelmi minisztérium négy napja jelentette be, hogy a Vörös-tenger hajózási szabadságát célzó Prosperity Guardian (Jólét Õrzõje) fedõnevû mûvelet részeként Nagy-Britannia, Bahrein, Kanada, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Norvégia, a Seychelle-szigetek, Spanyolország és Dánia az Egyesült Államokkal együtt közös járõrözés bevezetését tervezi a Vörös-tenger déli részén és a szomszédos Ádeni-öbölben. A nemzetközi kezdeményezés célja, hogy véget vessen a jemeni húszi lázadók támadásainak a térségen áthaladó hajók ellen. MTI/EPA/Mohamed Hoszam Fotó: Mohamed Hoszam
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Árulás: Amerika mégsem annyira megbízható gázbeszállító című cikkünkre érkezett egy reakció az az Orosz Föderáció magyarországi nagykövetségének hivatalos Facebook-oldalán.

Cikkünkben a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetőjének, Hortay Olivérnek az elemzéséről írtunk. Mint a szakértő fogalmazott, lassan két éve hallgatjuk a szankciópárti politikusoktól, hogy Európának sürgősen le kell válnia az orosz gázról, mert Oroszország megbízhatatlan partner. Miközben ebből a helyzetből rengeteget profitált az Egyesült Államok. Mindezt teszik úgy, hogy hatalmas beruházásokat kell tető alá hozniuk, amivel nem is tudják betartani a klímavédelmi ígéreteiket.

Mindeközben pedig az USA kihasználja az európai kiszolgáltatottságot, és hosszú távú szerződéseket köt, méghozzá akkorákat, hogy 2030-ra nagyobb befolyásuk lesz a gázpiacon, mint Oroszországnak bármikor is volt.

Hortay Olivér arról is beszélt, hogy a szankciópárti nyilatkozatok után az orosz gázra visszatérni nem tűnik opciónak. Azt lehetett levonni ebből, hogy nem szabad függeni csak egyiktől vagy csak a másiktól. Cikkünkre reagált az orosz nagykövetség.

Észrevettük az egyik vezető magyar kiadvány, a Magyar Nemzet ez év február 1-jei számában megjelentett cikket a cseppfolyósított földgáz világpiaci helyzetéről, különösen Washington közelmúltbeli döntéseiről, amelyek az amerikai cseppfolyósított földgáz európai piacra történő exportjának korlátozásáról szólnak

 − kezdte a nagykövetség.

Mint írják, jogos a kérdés:

Megbízható szállító-e az USA, miután környezetvédelmi okokra hivatkozva bejelentette az új LNG-export-engedélyek felfüggesztését?

Úgy fogalmaznak: emlékeztetni kell arra, hogy az amerikaiak tavaly év végén a világ legnagyobb LNG-exportőrévé váltak, a helyi vállalatokkal kötött hosszú távú szerződések révén átvették a vezetést az európai gázpiacon, most pedig kifejezetten felfüggesztették az exportengedélyek kiadását.

„Nyilvánvaló, hogy ezt a lehetőséget azután kapták meg, hogy az Európai Bizottság szándékosan és az európai polgárok és vállalkozások érdekeinek figyelembevétele nélkül úgy döntött, hogy tulajdonképpen teljesen felhagy a Moszkvával való energetikai együttműködéssel – ez az egyetlen oka annak, hogy az orosz szénhidrogének nem kerülnek ugyanolyan mennyiségben az európai piacokra” − tették hozzá.

„Az európai fogyasztókat sújtva az USA megmutatta természetét: nyilvánvalóan a gázárak növekedését akarta ösztönözni, amelyek az utóbbi időben érezhetően csökkentek, és valószínűleg veszteségessé teszik az amerikai cseppfolyósított földgáz Európába történő exportját” − írták.

„Ezzel kapcsolatban szeretnénk emlékeztetni arra, hogy Oroszország hosszú évtizedek óta megbízható földgázszállító volt és marad globális szinten, és soha nem mulasztotta el teljesíteni szerződéses kötelezettségeit. Hazánk vezetése és a Gazprom többször is megerősítette, hogy készek ellátni az európai országokat a szükséges mennyiségű »kék üzemanyaggal«, többek között az Északi Áramlat gázvezeték második ágának kapacitásainak felhasználásával, amely túlélte a 2022 szeptemberében elkövetett terrortámadást, amelyet soha nem vizsgáltak ki” − húzták alá.

Ezért teljesen helytelen Európa energiafüggőségét az Egyesült Államoktól és Oroszországtól egy lapra tenni, ahogyan azt a kiadvány szerzői teszik

− zárták a posztot.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Mohamed Hoszam)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.