Az Egyesült Államok már több mint 100 milliárd dollárt költött Ukrajna megsegítésére, amióta az orosz–ukrán háború 2022 februárjában elkezdődött. Az igaz, hogy nem haladt az ukrán háború, de elkerülték, hogy Ukrajna összeomoljon − ez rengeteg mindent jelenthet, de ezek a pénzügyi támogatások csak az ukrán fennmaradást teszik lehetővé.
Az Egyesült Államok kötött pályán mozog, hiszen az egy bejelentett politikai szándéka a Biden-adminisztrációnak, hogy Oroszország nem nyerhet. Ez a csomag is erről szól. Annyira belesodorta magát az USA ebben a háborúba, hogy Ukrajna esetleges veresége nemzetközi porondon az ő vereségüket is jelenthetné
− emelte ki a szakértő.
Korábban Joe Biden amerikai elnök elmondta, hogy a biztonsági segítségnyújtás 90 százalékát az Egyesült Államokban költik el, hogy elég fegyvert gyárthassanak, ami a gazdaságukat erősíti.
Az amerikaiak egyre jobban azt érzik, hogy az amerikai kormányzatnak ideje lenne az ország saját problémáival foglalkoznia. Korábban a republikánusok nem támogatták az Ukrajnának szánt pénzeket és nem akarták átengedni a támogatást.
Lehet, hogy a republikánusok elfogadása mögött az állt, hogy ennél jobb lehetőséget nem kaphatnak. Vagy pont azzal, hogy a határ menti támogatást kivették, és ezt a csomagot elfogadták, nagyobb nyomást tudnak talán helyezni arra, hogy elfogadják majd azt. De az is lehet, hogy az alsóházi előnyükkel még több dolgot tudnak hozzátenni ehhez. De nem tudni, hogy milyen hírszerzési információkat kaptak, hogy mennyire kell ez a támogatás Ukrajnának
− magyarázta Mártonffy Balázs.
Az Egyesült Államokban erősödnek a hangok, miszerint a Biden-adminisztráció ezzel a döntéssel Ukrajnát megint az USA elé helyezte és fontosabb egy másik földrészen zajló háború, mint a saját országa. Mindez kulcsmomentum lehet a közelgő választások során.
Általános vélekedés a Demokrata Pártban, hogy az amerikaiak körében csökken az az érzés, hogy globális csendőri szerepet kell játszania az országnak. – Ha azt nézzük, hogy el kell játszani a szerepet, akkor érthető, hogy miért kell támogatni Ukrajnát. Ám a relatív hatalomvesztéssel, azzal, hogy felemelkedett Kína és egy multipoláris vagy bipoláris világ felé megyünk, megváltozott a helyzet – mondja a szakértő. Hozzátette:
egyre jobban áll át az átlag állampolgár gondolkodása arra, hogy az USA-nak a saját dolgaival kellene inkább foglalkoznia és bár a múltban lehetett a csendőri szerep, de az is amerikai érdekeket szolgált. Most pedig ezek a saját, belső érdekek előrébb valók, mint a globális értékek.
A Biden-adminisztráció át fog venni egyes tipikusan republikánus toposzokat, mert látják, hogy az jól rezonál a független szavazókkal. Vélhetően a gazdaságról lesz szó, azaz az Egyesült Államok állampolgárai úgy érzik és gondolják, hogy rosszabbul teljesít a gazdaságuk, mint valójában – fűzte hozzá.
Borítókép: Joe Biden amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP/Mandel Ngan)