Bár tavaly szeptemberben elfogadtak egy új szabályt az Európai Parlamentben az összeférhetetlenséggel kapcsolatban, az mit sem ér, ha nem tartatják be. Még az is lehet, hogy a felszínen szigorításnak tűnő rendelkezés inkább megkönnyíti a hasonló esetek eltussolását – figyelmeztet Nick Aiossa, a Transparency International EU igazgatója.
Az új szabályozás egyik pontja szerint az érintett képviselőknek nyilatkozatot kell benyújtaniuk arról, hogy tudomásuk van az összeférhetetlenségről – arra azonban már semmi nem kötelezi őket, hogy meg is szüntessék azt. A benyújtandó nyilatkozatok nagy száma miatt az új kötelezettség még hozzá is járulhat az esetek elsikkadásához – mutat rá a szakértő.
Ráadásul olyan lényegi szigorításokról szóló javaslatokat, amelyek megtiltanák, hogy a képviselők lobbicsoportoknak dolgozzanak vagy tanácsadói tevékenységet folytassanak, nem szavazott meg a testület.
A szabályozáson tátongó lyukakra kiváló példa Markus Ferber német EP-képviselő esete, aki olyan EU-s pénzügyi szabályozásokkal kapcsolatban folytatott tanácsadói tevékenységet, amelyeknek a kidolgozásában részt vett. A Politico brüsszeli hírportál szerint a német politikus egymillió eurót zsebelt be ebből a tevékenységből (természetesen a képviselői járandóságán felül), ügyvédje azonban tagadja az ezzel kapcsolatos vádakat.
Ferber emellett reklámozta is az egyik svájci bank, a Cfinancials TIPER nevű szolgáltatását, amely az EU pénzügyi szabályainak útvesztőjében segít eligazodni – és amelyet történetesen Ferber közreműködésével fejlesztettek ki. Arról nincs adat, hogy ezért kapott-e ellenszolgáltatást. Az esetet az EP és az EU korrupcióellenes hatósága, az OLAF is vizsgálta,
és egyik testület sem talált kivetnivalót a német politikus tevékenységében.
Ferber már bejelentette, hogy az idei EP-választáson ismét indul.
Borítókép: Az Európai Parlament épülete Strasbourgban (Fotó: Pixabay, Endzeiter)