A 2015–2016-is migránsválság óta tavaly adták be a legtöbb menedékkérelmet az Európai Unió területén kívülről érkező bevándorlót, mintegy 1,14 millió kérelmet regisztráltak a hatóságok. A kontinens több országaiban már akkora méreteket öltött a bevándorlási hullám, hogy a befogadóközpontok szinte teljesen megteltek – a központok túlterheltsége elsősorban Belgiumban, Hollandiában és Németországban okoz súlyos problémákat. Ráadásul kicsivel több mint két hónap van hátra a június 9-i európai parlamenti választásokig, amelynek egyik nagy témája éppen a migráció.
Az elmúlt években meghozott uniós intézkedések egyértelműen azt mutatják, nem jó irányba halad Brüsszel migrációs politikája, és mint az Ipsos közvélemény-kutató cég legfrissebb felméréséből is kiderült, az európai lakosság sem elégedett.
Csaknem 26 ezer válaszadó 51 százaléka egyenesen ellenzi az uniós migrációs politikát, szerintük az erősebb határellenőrzés lenne a megoldás.
A felmérésből az is kiderült, a válaszadók szerint uniós szinten nem prioritás az illegális migráció elleni küzdelem, 59 százalékuk szerint ennek kellene lennie a negyedik legfontosabb napirendi témának a munkanélküliség, az éghajlatváltozás, a védelem, valamint az Ukrajnának nyújtott támogatás után. Az EU migrációs politikáját leginkább Franciaország (62 százalék), Ausztria (60 százalék), és Magyarország (58 százalék) bírálták, a legkevésbé pedig Dánia (26 százalék), Románia (27 százalék) és Finnország (32 százalék).