Egy Belarusz középső részén található katonai raktárt a közelmúltban további biztonsági peremekkel és egy hozzáférési ponttal korszerűsítettek, ami arra utal, hogy a raktárat orosz nukleáris robbanófejek elhelyezésére szánhatják az Oroszország által szállított Iszkander rakétaindítók számára.
A korszerűsített burkolat egy meglévő katonai raktárban található. A kiszivárgott dokumentumok szerint az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) 2023 februárjában arról számolt be, hogy az orosz védelmi minisztérium egy magas rangú tisztje megvizsgálta a létesítményt, emiatt is erős a gyanú, hogy nukleáris fegyvereket tárolnak ott.
Az elmúlt két évben orosz és belarusz nyilatkozatok is arról árulkodtak, hogy nukleáris fegyvereket telepítettek Belaruszba, de korábban senki sem látott egyértelmű bizonyítékot arra, hogy a létesítményeket erre a célra készítették volna elő.
A Foreign Policy magazin arról számolt be, hogy nyugati tisztviselők, köztük a litván védelmi miniszter megerősítették az atomfegyverek telepítésének hírét. A cikk szerint egy magas rangú litván diplomata és más nyugati tisztviselők jelezték a Foreign Policynek, hogy Oroszország konkrét tároló létesítményeket és vasúti rendszereket épített Belaruszban, hogy ott potenciálisan nukleáris arzenált helyezzen el.
Továbbra sem világos, hogy a megerősítések a nukleáris célokra alkalmas hordozórakétákra vagy az ezekhez a hordozórakétákhoz tartozó tényleges robbanófejekre vonatkoztak-e. De a fent említett raktárban végzett fejlesztés olyan biztonsági jellemzőket mutat, amelyek potenciálisan megegyezhetnek a nukleáris robbanófejek tárolásához szükséges fejlesztésekkel ugyanabban a létesítményben, amelyet az oda látogató, rejtélyes orosz védelmi tisztviselő nyilvánvalóan egy évvel ezelőtt ellenőrzött.
Ha a nukleáris robbanófejeket valóban Belaruszba szállították, az nem jelent jelentős katonai előnyt Oroszország számára Kelet-Európában. Oroszország már most is korszerűsített nukleáris tároló létesítményeket tart fenn Kalinyingrádban, és már régóta képes arra, hogy atomfegyverekkel célba vegye a NATO-országokat. Ehelyett úgy tűnik, hogy a telepítés célja a NATO legkeletibb tagállamainak elbizonytalanítása és Oroszország nukleáris hatalmi státusának hangsúlyozása – vélekednek a szakértők.