Az oroszok által lehallgatott és nyilvánosságra került beszélgetés után Olaf Scholz kancellárnak, ha nem akarja országát háborúba sodorni, négy választása lehet, mondta el lapunk kérdésére Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója.
Az első, hogy az őszi tartományi választásokig minden marad a régiben, a németek nem adnak Taurust az ukránoknak.
A második az lehet, hogy marad az eredeti terv: a németek a briteknek és franciáknak adnak Taurus rakétákat, és utóbbiak további Storm Shadow és Sclap rakétákkal támogatják Kijevet.
A harmadik, hogy Washington is ad cirkáló rakétákat az ukránoknak, és a szövetségesek megoldják a rakéták pontos működéséhez szükséges céladatok átadását az ukrán félnek.
Végül, hogy Scholz változtat az álláspontján, és a németek hasonló amerikai lépés nélkül is szállítanak Taurust az ukránoknak és megoldják a céladatok átadását.
Ez utóbbi azonban már a háború beláthatatlan eszkalációhoz vezetne, hangsúlyozta Kiszelly Zoltán.
A szakértő szerint Moszkva pont akkor hozta nyilvánosságra a lehallgatott beszélgetést, amikor Macron nyugati csapatok Ukrajnába küldéséről beszélt. A Taurus-botrány megosztotta a nyugati szövetségeseket, lejáratta Scholzot és hátráltatta Kijev fegyverkezési törekvéseit, írta korábban lapunk.
„Scholz akkor küldene rakétákat, ha az amerikaiak is küldenek. A választások előtt Scholznak és az SPD-nek jót tesz, hogy ők most óvatos pozícióban vannak. A CDU és az FDP azok a héják, akik tolják a kancellárt, hogy adják át a rakétákat.”
Ukrajna kifogy a katonákból és a lőszerből, ezért Kijevnek szüksége van az orosz katonai és közlekedési infrastruktúra elleni pontszerű támadásokra. Utóbbihoz használják a britek és franciák által már korábban átadott Storm Shadow és Scalp cirkáló rakétákat, amelyek 250 kilométert tudnak megtenni, mondta el a szakértő.
Scholz kancellár múlt héten még csak utalt arra, hogy a britek és franciák segítik az orosz célpontok adatainak rakétákba programozását, a tisztek a most kiszivárogtatott beszélgetésben már ki is mondták, hogy a britek „a terepen vannak”, és helyben segédkeznek az ukránoknak átadott rakéták működtetésénél, folytatta.
A szakértő szerint a német tábornokok pedig a Taurus cirkálórakéták kapcsán arra jutottak – és ez a fontos –, hogy akárhogyan csinálnák, az háborúba sodorná Németországot.
A háborúpárti német politikusok már eddig is azzal érveltek, hogy „meg lehetne oldani” a német rakéták működtetését, amit a német főtisztek végig is vettek. Németországi bázisról távvezérelnék a rakétákat, vagy autóval átküldik a céladatokat Lengyelországba, ahol átadják azokat az ukránoknak.
A legkreatívabb megoldás a kiszivárgottak alapján az lett volna, hogy egy „home office”-ban lévő német katona gépéről „kalandoznának el” a céladatok Ukrajnába. Azt a lehetőséget is latolgatták, hogy német katonák Ukrajnában „figyelnének az ukránok válla fölött”, de ezt hamar elvetették, mondván, az már háborús részvétel lenne, ezért inkább csinálják ezt a britek, akiknek már „úgyis vannak embereik a terepen”
– fejtegette Kiszelly Zoltán.