Az elmúlt néhány napban Moszkvának sikerült megosztottságot szítania ellenségei között, lejáratnia a német kancellárt, és meghiúsítania Ukrajna törekvéseit a kulcsfontosságú fegyverek biztosítására, mindezt anélkül, hogy egyetlen embert is megmérgezett vagy meggyilkolt volna, írja a Politico .
Mint arról lapunk is beszámolt az RT orosz hírhálózat pénteken nyilvánosságra hozott egy titkos felvételt, amelyen több magas rangú német katonai tisztviselő, köztük a német légierő vezetője, Ingo Gerhartz vesz részt. A február 19-én tartott, közel negyvenperces megbeszélésen a férfiak részletesen megvitatták a Taurus cirkálórakéták Ukrajnába történő szállításának politikáját és logisztikáját, valamint a lehetséges célpontokat.
Néhány nappal azelőtt, hogy az oroszok nyilvánosságra hozták a felvételt, Scholz nyilvánosan kizárta a Taurus rakéták Ukrajnába küldését, amelyhez szerinte Németországnak katonákat is kellene a háborús övezetbe vezényelnie, ami a kancellár szerint kockázatos lépés lenne.
Meglep, hogy egyeseket ez nem is hat meg, hogy nem is gondolnak arra, hogy amit mi teszünk, az nem vezethet-e egyfajta háborús részvételhez
– mondta Scholz február 26-án Berlinben újságíróknak, utalva arra, hogy az Egyesült Királyság és Franciaország, amelyek már szállítanak hasonló cirkálórakéta-rendszereket Ukrajnának, valóban rendelkezik személyzettel a helyszínen.
„Ez egy nagyon messzire ható fegyver, és amit a britek és a franciák a célellenőrzés és a célellenőrzés támogatása terén tesznek, azt Németországban nem lehet megtenni” – mondta Scholz. „Ezt mindenki megérti, aki ismeri ezt a rendszert”.
Úgy tűnik, mindenki, kivéve a német légierő vezetői. A lehallgatott telefonbeszélgetésük során a tábornokok nemcsak arról beszéltek, hogyan lehetne a rakétákat Ukrajnába szállítani, hanem azt sem értették, hogy Scholz ezt miért ellenzi.
„Senki sem tudja igazán, miért blokkol a kancellár” – mondja Gerhartz tábornok. A német főtiszt „pletykáknak” nevezte azon állításokat, miszerint Berlin azért nem küldi a rakétákat, mert azok nem működnek megfelelően. A tábornok elárulta, hogy a pletykát egy olyan riportertől hallotta, „aki rendkívül közel áll a kancellárhoz”
Múlt héten Anton Hofreiter, a Zöldek vezető képviselője azt mondta, hogy Scholz „nyilvánvalóan nem mond igazat” a Taurus rakétákkal kapcsolatban, és megjegyezte, hogy Németország 260 darabot küldött Dél-Koreába.
Hofreiter szerint Scholz vonakodásának valódi oka az lehet, hogy „nem bízik az ukránokban”.
Scholz és szociáldemokrata szkeptikus társai valóban régóta tartanak attól, hogy Kijev a Berlin által küldött irányított rakétákat Moszkva közvetlen megtámadására használhatja. A Taurus hatótávolsága körülbelül 500 kilométer, ami azt jelenti, hogy egy ukrán repülőgép az ország északi határa felett, megcélozhatná akár az orosz fővárost is.