Az orosz–ukrán háborúról szóló tudósításokat egyre inkább pesszimista hangvétel jellemzi, ami az ukrajnai katonai helyzetet illeti.
A harci morál a fronton még mindig nagyon magas. De az egy évvel ezelőtti, az offenzíva kezdete előtti látogatásomhoz képest bizonyos céltalanság érzékelhető. Akkoriban egyetlen célt kellett elérni: áttörni az orosz védelmi vonalakat. Jelenleg inkább a perspektíva hiánya tapasztalható a csapatok körében
– jelentette ki a német sajtónak Franz-Stefan Gady katonai tanácsadó és elemző, miután ellátogatott a frontra.
A V4NA nemzetközi hírügynökség szemléje szerint Gady ennek kapcsán úgy fogalmazott:
Beszéltünk többek között magas rangú katonai képviselőkkel Kijevben, és az idei évre vonatkozó aktív védelmi stratégiájuk az, hogy az ukrán terület minden darabját meg fogják védeni. A frontot tartani kell, de lehetnek stratégiai visszavonulások is.
Kiszámolta, hogy az ukrán hadseregnek naponta két-három ezer lőszerre van szüksége ahhoz, hogy fenntarthassa a védelmi stratégiát. Ukrajnának jelenleg még van elegendő tüzérségi lőszere ehhez, bár úgy tűnik, hogy egyre csak fogynak a készletek. Ráadásul ha jóvá is hagyják az amerikai segélycsomagot, az hetekig nem érkezhet meg az orosz–ukrán háborúba. Franz-Stefan Gady szerint a fő probléma inkább a személyzet hiánya.
Ez a legnehezebb probléma, és nem lehet azonnal megoldani. Hónapokba telik, mire új katonákat tudnak a frontra küldeni, és valószínűleg nem lesznek készen a nyár vége előtt. Megfelelően ki kell képezni őket, mert a rosszul kiképzett katonák bevetése növeli a magas veszteségek kockázatát, csökkenti a motivációt és a harci hatékonyságot – amint azt a tavalyi ellentámadás is megmutatta. Mi nyugaton azonban osztozunk a felelősségben a személyzeti helyzetért
– jelentette ki a tanácsadó, arra utalva, hogy hamarosan nyugati katonák is érkezhetnek az orosz–ukrán háborúba.