Oroszország azt követeli, hogy népirtásként ismerjék el Leningrád második világháborús blokádját

Oroszország azt követeli Németországtól, hogy ne csak háborús bűntettként, hanem népirtásként ismerje el Leningrád második világháborús blokádját.

Forrás: MTI2024. 03. 20. 12:28
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2023. január 18-án Szentpéterváron részt vesz a Piszkaryovskoye Emléktemetőben a náci leningrádi áttörés 80. évfordulója alkalmából rendezett koszorúzáson. Fotó: Mihail Klimentyev Forrás: AFP
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jegyzékben azzal vádolták Németországot, hogy „ellentmondásos módon kezeli” a múltat, mert míg a gyarmati időszakban elkövetett bűneit Berlin népirtásként ismeri el, a Szovjetunió népei ellen elkövetett náci bűntettek vonatkozásában nem teszi meg ugyanezt, adta hírül az MTI.

Kadétok vonulnak fel a szentpétervári Győzelem téren (Ploschad Pobedy) a náci leningrádi ostrom második világháborús áttörésének 80. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen, 2023. január 18-án. (Fotó: AFP/Olga MALTSEVA)
Kadétok vonulnak fel a szentpétervári Győzelem téren (Ploschad Pobedy) a náci leningrádi ostrom második világháborús áttörésének 80. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen, 2023. január 18-án. (Fotó: AFP/Olga Maltseva)

Az orosz fél ragaszkodik ahhoz, hogy a Harmadik Birodalom által elkövetett ezen atrocitásokat hivatalosan népirtásként ismerjék el – szögezte le az orosz külügyminisztérium. 

A mai Szentpétervár csaknem 900 napig tartó ostromában 1941 és 1944 között mintegy 1,1 millió ember vesztette életét, rengeteg civil halt éhen vagy fagyott halálra a blokád miatt. A németeknek végül nem sikerült Leningrádot elfoglalniuk. A berlini külügyminisztérium álláspontja szerint a hitleri Németország hadserege, a Wehrmacht által végrehajtott blokád Leningrád ellen „rettenetes háborús bűncselekmény” volt. 

A német kormány ezt több alkalommal is hangsúlyozottan elismerte, és továbbra is fenntartja ezt a jogi állásfoglalását. Januárban, az ostrom végének 80. évfordulóján a moszkvai német nagykövetség számos rendezvényen megemlékezett az áldozatokról, és Alexander Graf Lambsdorff nagykövet több túlélővel is találkozott.

Az orosz diplomácia egyre fokozza a Németországra nehezedő nyomást az ügyben. Jogilag a népirtás kategóriája meghaladja a háborús bűncselekmények vádját. Az ENSZ 1948-ban elfogadott, népirtás elleni egyezménye előírja, hogy az illetékes bíróságoknak felelősségre kell vonniuk a népirtás elkövetőit.

A Berlinnek küldött diplomáciai jegyzékben az orosz külügyminisztérium ismételten azt is kifogásolta, hogy Németország csak egyéni kártérítéseket fizetett a blokád zsidó áldozatainak. Németország ezt azzal indokolta, hogy a szovjet zsidók különleges üldöztetésnek voltak kitéve a náci fajelmélet alapján. A többi leningrádi áldozat kártérítése a Németország által 1945 után fizetett háborús jóvátétel keretében valósult meg.

Humanitárius gesztusként azonban a német kormány 2019 óta szociális és egészségügyi segélyt folyósít az ostrom túlélőinek. Moszkva jegyzékében viszont azt kifogásolta, hogy az események súlyának megfelelő humanitárius gesztus Németország részéről még mindig várat magára.

Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök 2023. január 18-án Szentpéterváron részt vesz a Piszkarjovskoje emléktemetőben a náci leningrádi áttörés 80. évfordulója alkalmából rendezett koszorúzáson (Fotó: AFP/Sputnik/Mihail Klimentyev)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.