A szerb fővárosban tartották a Belgrád című dokumentumfilm világpremierjét a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság NATO-bombázásának 25. évfordulója alkalmából. Az alkotás egyik fő megszólalója Alekszandar Vucsics szerb elnök volt. A tragikus események szemtanúi és politikusok is szerepelnek Andrej Kondrasov orosz újságíró, a TASSZ ügynökség főigazgatójának filmjében.
Kondrasov a vetítés előtt azt mondta: azért vagyunk itt, hogy „emlékezzünk, és nem azért, hogy megbocsássunk”. Hozzátette:
a szerb és az orosz nép sorsa azonos.
Hallottam, hogy sok városban a NATO-agresszió kezdete óta eltelt 25 éven túlmenően nagygyűléseket tartanak a moszkvai támadás alkalmából is. Ez azt mutatja, hogy népeink misztikus módon kapcsolódnak egymáshoz, hogy közös a történelem
– mondta.
Alekszandr Bocan-Harcsenko, Oroszország belgrádi nagykövete a vetítés kapcsán elmondta, hogy az orosz és a szerb nép mindig együtt van a nehéz időkben.
Sok ilyen pillanat volt országaink történelmében. Erősek voltunk, legyőztük őket, és továbbmentünk
– mondta.
Úgy értékelte, hogy ez a film, amelyet a NATO-agresszió 25. évfordulójának szenteltek, nagyon fontos, és a fő feladata az, hogy a teljes igazságot megmutassa az akkori eseményekről.
Akkoriban ez az agresszió olyan volt, mint egy hibrid háború a szó teljes értelmében. Az 1999-es események olyan folyamatokat indítottak el, amelyek ma is tartanak, és a nemzetközi jog és rend megsértését jelentik
– hangsúlyozta az orosz nagykövet.
Ez a film elsősorban az igazságot védi, másodsorban azt mutatja, hogy mindent rosszul számítottak ki, nem győzték le Szerbiát, nem arattak győzelmet. A szerb nép erősebb volt a NATO-nál, akárcsak a szerb hadsereg. Szerbia kitartott, erkölcsileg pedig győztes lett. Megvédte függetlenségét és szuverenitását
– mondta Bocan-Harcsenko.
Alekszandar Vucsics, Szerbia elnöke a Belgrád című filmben azt mondta, Szerbia mindig is meg akarta és meg akarja őrizni a békét és a stabilitást.
Úgy értékelte ugyanakkor, hogy a Nyugat soha nem fog reagálni az albánok provokációira és a megállapodások megszegésére, mert „a Nyugaton soha senki nem tesz semmit a gyermeke ellen, amelyet létrehozott, és akinek a jólétét mindenáron garantálni akarják”. A szerb államfő Koszovóra utalt a szavaival. Hangsúlyozta, Szerbia helyzete nehéz.
Arra a kérdésre, hogy emlékszik-e arra, hogy 2019-ben Szocsiban azt mondta, hogy ha 1999-ben Putyin állt volna az oroszországi döntéshozatal középpontjában, akkor minden másképp alakult volna, Vucsics ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy ő azt mondta, amit gondol, és nem csak ő, hanem mindenki más is így gondolja Szerbiában.
Csak azt akarom, hogy orosz barátaink tudják, és biztos vagyok benne, hogy hallani fogják: az Oroszországi Föderáció néhány korábbi vezetője három nappal az amerikaiak után szankciókat vezetett be ellenünk. Képzeljék el, a kis Szerbia a mai napig nem vezetett be szankciókat Oroszország ellen. Megtalálták a módját, hogy bombázzanak minket, elpusztítsák országunkat, mert nem volt globális szinten ellensúly, nem volt senki, aki szembe tudna állni velük
– mutatott rá Vucsics.
A filmben beszélt Vlagyimir Putyin, az Oroszországi Föderáció elnöke is. Azt mondta, hogy Jugoszlávia 25 évvel ezelőtti bombázása nagy tragédia volt, és alapvetően ez indította el a háborút Európában.