Önellentmondásba keveredett Olaf Scholz német kancellár. Miközben számonkéri szövetségesein, hogy nem küldenek elég katonai segélyt Ukrajnának, ő maga nem hajlandó Taurus cirkálórakétákat adni a háborúban álló országnak. Ráadásul bár abszolút értékben Németország a második helyen áll Ukrajna támogatásában az Egyesült Államok mögött, GDP-arányosan csak a tizenegyedik helyen kullog.
A német kormányfő eleinte Leopard tankokat sem volt hajlandó küldeni, amikor az Egyesült Államok átadott néhány Abrams tankot az ukránoknak, Scholz is engedett. A Taurusok esetében azonban teljesen kizárta, hogy változtasson az álláspontján.
Döntése egybecseng az állampolgárok véleményével, ugyanis egy felmérés szerint a németek csaknem hatvan százaléka nem szeretne cirkálórakétákat küldeni Ukrajnának, ráadásul úgy tűnik, egyre nő azok száma, akik elleneznék a lépést.
Az ellentmondás azonban csak látszólagos. Ha jobban megnézzük Scholz kommunikációját, soha nem mondta ki, hogy Ukrajna győzelmét szeretné látni, és láthatóan csak annyi fegyvert hajlandó adni az ukránoknak, amennyi a túléléshez elég, a győzelemhez azonban nem. Ebben most már az amerikai republikánusok vonakodása is kezére játszik.
A húzd meg, ereszd meg játék mögött kettős indok húzódhat meg. Egyrészt a németek két világháború történelmi tapasztalataiból táplálkozó félelme az orosz medvétől, másrészt viszont Scholz politikai ambíciói.
Választási célokra használná az ukrán kérdést Scholz
Ha egyben marad addig az erősen imbolygó német közlekedési lámpa koalíció, 2025-ben választás vár Scholzékra. De mivel kampányoljanak a szociáldemokraták, amikor a német gazdaság romokban van?
Azt fogjuk mondani a választóknak, hogy mi vagyunk a békepárti SPD
– mondta a héten Axel Schafer, a német parlament veterán szociáldemokrata képviselője, hozzátéve, hogy Olaf Scholz lenne a béke kancellárja.
Ennek érdekében pedig mielőbb tárgyalóasztalhoz ültetné az ukránokat a német kormányfő – mutat rá a Politico hírportál. A minap kiszivárgott beszélgetés, amelyben többek között a Taurus rakétáknak az Oroszországot a Krím-félszigettel összekötő kercsi híd elleni felhasználását vitatta meg négy német katonai vezető, még segít is a szorult helyzetben lévő „békekancellárnak”.
Borítókép: Olaf Scholz német kancellár (Fotó: MTI/EPA/Szilágyi Anna)