Szijjártó Péter a közel-keleti helyzettel foglalkozó ülésen érintette a civilek védelmét is, azt emelve ki, hogy garantálni kell a humanitárius segélyek célba juttatását, hogy ne az ártatlan emberek szenvedjék meg a terroristák brutális gonosztetteinek következményeit.
Felszólított ezért minden állami szereplőt és nemzetközi szervezetet, hogy tegyenek meg mindent ezen cél elérése érdekében. Ezzel kapcsolatban pedig Egyiptomot méltatta, amely sokat tett ezen a téren, s emlékeztetett rá, hogy hazánk több mint kilencmillió dollárnyi támogatást nyújtott az országnak, hogy képes legyen a helyi egészségügyi rendszer állni a fokozódó nyomást.
Gyáva viselkedésnek minősítette azt, hogy a terroristák ártatlan és védtelen civileket, közöttük nőket, gyerekeket használnak élő pajzsként, ami szerinte elfogadhatatlan.
Végül kitért a túszokra is, és a szélsőségesek által elhurcolt emberek haladéktalan, előfeltételek nélküli szabadon bocsátását sürgette.
Ennek kapcsán köszönetét fejezte ki Katarnak, amely nélkül nem kerülhetett volna biztonságba három magyar túsz, és azt kérte, hogy az ország továbbra is járjon közben a fogságban lévő emberek mielőbbi kijuttatása érdekében.
A miniszter kijelentette, hogy észszerű megállapodásra lenne szükség a szembenálló felek között még a muszlim böjti hónap, a ramadán kezdete előtt.
Továbbá reményét fejezte ki, hogy folytatódni fognak a nemzetközi erőfeszítések a terrorizmus, az eszkaláció ellen, illetve a civilek életének megóvásáért, a túszok kiszabadításáért.
Magyarország olyan ország, amely stratégiai partnere Izraelnek, viszont közben erős partnerséget és kapcsolatot ápol az arab országokkal is a régióban. Ezért mi, magyarok készen állunk kivenni ebből a részünket
− tudatta. Magyarország felelősségteljes országként készen áll kivenni részét abból, hogy megfelelő megoldást találjunk a biztonsági válságokra világszerte − tette hozzá.
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ENSZ közgyűlésen szólalt fel (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)