Bejegyzést tett közzé közösségi oldalán Hortay Olivér, aki azt mutatta be, hogy valójában miről szolt az Európai Unió felfegyvezrése körüli vita. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője jelezte: van egy játékelméleti koncepció, amit széles körben alkalmaznak fegyverkezési problémák elemzésére.
A héja-galamb-holló modellben az országok három stratégia közül választhatnak. A galambok az erőforrásaikat a jólétük növelésére fordítják és nem költenek harci képességek fejlesztésére. A héják ezzel szemben minden erejükkel karmokat és éles csőrt növesztenek, amivel könnyedén levadászhatják a galambokat. A hollók köztes stratégiát választanak, és éppen akkora védelmi képességet építenek, hogy egy héjának ne érje meg őket megtámadni.
– Világos, hogy Európa jó ideje galambstratégiát követ, ahogyan az is, hogy a geopolitikai feszültségek fokozódásával és más nagyrégiók fegyverkezésével ezen változtatni kell. A vita arról folyik, hogy a jövőben inkább héja, vagy inkább holló pozíciót kellene-e felvenni. Azok a politikusok, akik azért gyártanának több harci eszközt és vezetnék be a sorkatonaságot, hogy fegyvereket és katonákat küldjenek Ukrajnába, valójában a héja stratégia mellett érvelnek – magyarázta Hortay Olivér. Az üzletágvezető szerint azonban a megközelítéssel van két nagy probléma.
Az egyik, hogy irreális, hiszen az évtizedes demilitarizáción átesett társadalmakban sem legitimitást, sem kellő mennyiségű erőforrást nem lehet szerezni a megvalósításhoz. A másik, hogy az ellenfélnek beállított Oroszország nem egy galamb, hanem egy atomnagyhatalom. Márpedig egy héja ellen héjapozíciót választani nem célszerű.
– Az Európai Uniónak tehát hollóstratégiát érdemes követnie. A védelmi képességek fejlesztése fontos feladat, de nem azért, hogy nagyobb haderőt tudjon Ukrajnába küldeni és pláne nem azért, hogy legyőzze Oroszországot. A reális és észszerű célkitűzés, hogy a közösség a jövőben képes legyen megvédeni magát, és ezért ne érje meg megtámadni. Minden más törekvést el kell utasítani – tette hozzá Hortay Olivér.