Rájuk lesz érdemes figyelni Európában a Politico szerint

Több magyarellenes politikus is felkerült a listára. A brüsszeli portál Ilaria Salis szélsőbaloldali aktivistát is kiemelt hellyel tüntette ki.

Forrás: Politico2024. 04. 25. 7:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ezer jelölt indul az Európai Unió 27 országában a közelgő EP-választáson. A brüsszeli Politico hírportál ebből a hatalmas tömegből egy listát állított össze. Szerintük a következő 21 képviselőre lesz érdemes figyelni.

Vajon kik ülhtnek majd az EP-ben? (Fotó: Pixabay, Endzeiter)
Vajon kik ülhetnek majd az EP-ben? (Fotó: Pixabay, Endzeiter)

A Politico azonban azt is megjegyzi, hogy a listán szereplők közül nem mindenki nyer feltétlenül mandátumot júniusban, de valószínűleg indulni fognak a voksoláson. A lap szerint az összeállítás azt a célt szolgálja, hogy az olvasók hozzávetőlegesen megértsék, kik lehetnek a legkiemelkedőbb, legbefolyásosabb és bizonyos esetekben legvitatottabb törvényhozók, akik valószínűleg bejutnak az ülésterembe.

A felsoroltak közt első helyen szerepel Mick Wallace és Clare Daly. A brüsszeli portál szerint ők az unortodox nézeteiknek köszönhetően az iráni, orosz és kínai média állandó szereplőivé váltak. Az ír jelöltekkel kapcsolatban oroszbarátságot is emleget a Politico. Daly pedig a palesztinok erős védelmezője, sőt gyakran „Frau Népirtásként” emlegeti Ursula von der Leyent.

A francia Jordan Bardella magasan áll a közvélemény-kutatásokban. A szélsőjobboldal vezető jelöltjére szintén oda kell figyelni, írja a brüsszeli lap, ahogyan Maximilian Krahra is. A német AfD európai parlamenti listavezetőjéről azt írja a Politico, hogy kritikus az Egyesült Államokkal szemben, és támogatja a szorosabb kapcsolatokat Kínával és Oroszországgal.

A brüsszeli portál listáján helyet kap Fabrice Leggeri, a Frontex korábbi vezetője is. A politikus lehetséges megválasztása egy próbája annak, hogy a francia választók hogyan vélekednek a migrációról – jegyzi meg a Politico.

Az összefoglalóban megtaláljuk Mohammed Chahim nevét is, akit időnként Frans Timmermans pártfogoltjaként írnak le. Az EU Green Deal politikájának elkötelezett védelmezője, aki szereti felvenni a harcot a konzervatívokkal. Lena Schilling pedig az ausztriai klímamozgalom egyik legismertebb arca, aki a szélsőjobb ellen akar küzdeni. Raphaël Glucksmann a francia szociáldemokraták színeiben az orosz beavatkozás ellen harcolna. A Politico listáján megtalálhatjuk még a német Fabio de Masit, a lett Valdis Dombrovskis-t, a holland Sophie in ‘t Veldet  és a szintén holland Bart Groothuist is. 

A német Jutta Paulusról a brüsszeli hírportál úgy fogalmaz, ő az elmúlt években foggal-körömmel küzdött a Green Deal létezéséért, ha újraválasztják, továbbra is a program mellett lesz. Az olasz Antonio Decaróval kapcsolatban pedig a bűnözés elleni harcot emeli ki. 

A Politico listáján rajtuk kívül még szerepel a német Tiemo Wölken és Andreas Schwab, a francia Pascal Canfin, valamint a belga Sophie Wilmès is. A volt belga miniszterelnök, aki átvezette az országot a járványon, európai választási kampányát használja ki a politikai visszatérésre. 

A lista egyik legmeglepőbb szereplője az olasz Ilaria Salis. A Politico megjegyzi, hogy Salis nem hivatásos politikus. Egészen néhány hónappal ezelőttig álmában sem gondolta, hogy európai parlamenti jelöltként indulhat. Mint arról a Magyar Nemzet is írt, a budapesti börtönben fogva tartott szélsőbaloldali aktivista elfogadta a baloldali párok felajánlását a jelölésre. A szélsőbaloldali aktivista 13 hónapja van a budapesti börtönben, és 11 év szabadságvesztésre ítélheti a bíróság.

A Politico azt írja, az elképzelés szerint megválasztásával Salis képviselői mentelmi jogot élvezne, és elméletileg szabadulna. 

Korábban Kovács Zoltán, nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár az X-en tette tisztába a tényeket Ilaria Salis esetével kapcsolatban. Szerinte alapos a gyanú, hogy Ilaria Salis két szélsőbaloldali társával azért utazott Magyarországra, hogy ártatlan embereket verjen meg Budapest utcáin. Mindeközben az olasz média mindent megtett, hogy Salist mártírként ábrázolja. 

A Politico listáján van a német Daniel Freund is. Mint a brüsszeli portál is elismeri, az EU történelmi döntése a lengyel és a magyar források befagyasztásáról aligha lett volna elképzelhető Freund nélkül. Miután Ursula von der Leyen úgy döntött, hogy egy európai csúcs előtt felold néhány forrást Magyarország számára, Freund rávette a parlamentet, hogy indítson pert a bizottság ellen.

A német Carola Rackete pedig a migráció miatt került fel a listára. A baloldali politikus egy hajóskapitány, aki a Földközi-tengeren migránsokat mentő Sea Watch nevű hajót irányította.

Borítókép: Az Európai Parlament épülete Strasbourgban (Fotó: Pixabay, marconst)
 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.