Először fordult elő, hogy egy berlini bíróság rendőröket ítélt el az állami diszkriminációellenes törvény (LADG) alapján.
A rendőrök azt kérdezték egy afgán férfitól, hogy „Honnan jöttél?”. Ez a cselekedet rasszista volt, állapította meg a Mitte kerületi bíróság, írta a Junge Freiheit.
Az „incidensre” 2020 júliusában került sor. A hatóságnak ezért 750 euró kártérítést kell fizetnie.
A felperes Syed N.-t azért állították meg a rendőrök, mert ő és egy barátja kerékpározás közben mobiltelefonon beszélgettek. A rendőrség szerint a külföldi a rendőri intézkedésre „lobbanékonyan” reagált és nem volt hajlandó kifizetni az 50 eurós bírságot. Amikor megkérdezték, honnan jött, N. azt válaszolta: „Bochumból”. A rendőrök erre megkérdezték a hazájára utalva, hogy valójában honnan jött.
Az afgán férfi a bírságra válaszul diszkrimináció miatt panaszt tett az akkori igazságügyi szenátor Dirk Behrendt (Zöldek) ombudsmani hivatalánál. Az állami diszkriminációellenes törvényt a parlament csak egy hónappal korábban fogadta el.
Azóta a szexuális és etnikai kisebbségek tagjai rendszeresen élnek ezzel és panaszokat nyújtanak be, különösen a rendőrség ellen.
A rendőrök elutasítják a rasszizmus vádját
N. is panaszt tett a rendőrségen, mondván, hogy elszenvedője volt az állítólagos diszkriminációnak. Az érintett rendőrök elutasították a vádakat. Doris Liebscher ombudsman betekintést kért az aktákba, és kihallgatta a tanút és N. társát. Ezután arra a következtetésre jutott, hogy N. vallomása „nagyon hiteles”.
A berlini rendőrség ezért egyszer már 2021 szeptemberében levélben kért bocsánatot az afgántól, mert az ellenőrzésnek „diszkriminatív és zaklató hatása volt”.
Az afgán férfit a berlini Török Egyesület (ADNB) diszkriminációellenes hálózata támogatta, amely most nyilvánosságra hozta a bírósági döntést.
Örülünk, hogy az ítélet rasszista diszkriminációnak ítéli a rendőrség magatartását
– közölték.
Az ADNB-t a berlini tartomány finanszírozza az adófizetők pénzéből.