A csúcsjelölti vitából kirajzolódott, hogy ma Brüsszel megkérdőjelezhetetlenül háborúpárti – kezdte értékelését Kovács Attila, az Alapjogokért Központ európai uniós kutatási igazgatója. A vita résztvevői kivétel nélkül azt képviselik, hogy az Európai Uniónak nagyobb szerepet kell vállalnia a fegyverszállításokban és Ukrajna pénzügyi finanszírozásában – tette hozzá.

Ez a hozzáállás pedig közelebb viszi a tagállamokat egy lehetséges fegyveres konfliktushoz a szomszédunkban lévő atomhatalommal, Oroszországgal
– figyelmeztetett Kovács Attila.
A vita fő tanulságainak egyike az, hogy ezek a háborús uszító megnyilvánulások teljességgel felelőtlenek, ezek az európai polgárok valós igényeit figyelmen kívül hagyják. Ma ugyanis az európai polgárok igénye négy egyszerű betűvel összefoglalható: béke
– mutatott rá a kutatási igazgató, hozzátéve, hogy ennek – legalábbis a nyilvánosság előtt – elszomorítóan kevés politikai erő hajlandó hangot adni.
A kialakult fegyveres konfliktus csak és kizárólag tárgyalásos úton rendezhető, nem a harctéren. Európa vezetői viszont egymásra licitálnak a háborús narratívában. Németország kötelező sorkatonai szolgálatot vezetne be, még a nők számára is, Emmanuel Macron francia elnök francia katonák küldését is kilátásba helyezte már korábban, Lengyelországból pedig olyan hangok érkeznek, hogy légvédelmi eszközeiket Ukrajna rendelkezésére bocsátják a levegőből érkező orosz támadások kivédése érdekében.
Egyfajta háborús pszichózis, egyfajta háborús spirál alakult ki ma az Európai Unió fővárosában, Brüsszelben
– vonta le a következtetést Kovács Attila, hozzátéve, hogy az európai polgárok kezében van a döntés, hogy kérnek-e ebből a háborús uszításból.