Izrael hivatalosan még nem reagált a tűzszüneti javaslatra, de a ynet hírportálnak úgy reagált egy meg nem nevezett „magas rangú kormánytisztviselő”, hogy
ez egy egyoldalú javaslat, amelynek kidolgozásában Izrael nem vett részt, és előzetesen nem erről beszéltünk az egyiptomiakkal. Ez a Hamász trükkje, hogy Izraelt visszautasítónak láttassa
– mondta.
Hozzátette: „Ez egy olyan javaslat, amely soha nem került szóba az izraeli kormányfő és az amerikai elnök közötti beszélgetésekben, és teljesen ismeretlen mind Izrael, mind az Egyesült Államok számára. De megvizsgáljuk.”
Röviddel a Hamász bejelentését követően a palesztin szervezet fogságában lévő izraeli túszok családtagjai elkezdték akadályozni a forgalmat több főútvonalon Tel-Avivban.
A kormány a megállapodási javaslatok elutasításával a Hamász túszainak életével játszik
– mondták. „Ahelyett, hogy megállítaná a háborút, hogy az összes túsz hazatérhessen, a kormány egy Rafah elleni támadással fenyeget, amely veszélyezteti az életüket” – tették hozzá.
Hétfőn Joáv Galant védelmi miniszter azt mondta a túszok családtagjainak, hogy „a terrorszervezet visszautasít minden alkut”, s ez arra kötelezi Izraelt, hogy cselekedjen Rafahban.
Gázavárosban és Rafahban viszont a palesztinok ünnepelték, hogy a Hamász elfogadott egy javaslatot.
Halil al-Hajja, a Hamász gázai helyettes vezetője elmondta, hogy
az elfogadott javaslatnak az első, negyven napra vonatkozó része szerint ideiglenes tűzszünet volna a felek között, amelynek során az izraeli hadsereg kelet felé kivonulna a Gázai övezet sűrűn lakott területeiről. Emellett naponta 8 órára, a túszelengedések napján pedig 10 órára repülési tilalmat vezetnének be a Gázai övezet felett, és fokoznák a humanitárius segélyek és az üzemanyag bejuttatását a területre.
A források szerint harminchárom izraeli túszt engedne szabadon a Hamász, nőket, 19 év alatti és 50 év fölötti férfiakat, valamint betegeket és sebesülteket. Cserébe Izrael elenged minden izraeli katonáért negyven és minden izraeli civilért húsz bebörtönzött palesztint.
A közvetett tárgyalások újraindulnának a fegyverszünet 16. napján, hogy megállapodjanak a Gázai övezet fenntartható nyugalmának helyreállításáról a tűzszünet második és harmadik szakaszában.
A második, 42 napos szakaszban az összes megmaradt foglyot szabadon engednék, cserébe további palesztin foglyokért, és az izraeli hadsereg teljesen kivonulna Gázából. A harmadik, utolsó, és szintén 42 napos szakaszban a Hamásznak át kell adnia minden olyan izraeli holttestét, akit az október 7-i terrortámadásban meggyilkoltak vagy a fogságban meghalt, cserébe az izraeli börtönökben meghalt palesztin foglyok holttestéért.
Izrael „térfelén pattog a labda”?
Azzal, hogy a Hamász elfogadta az egyiptomi-katari tűzszüneti javaslatot, most Izrael „térfelén pattog a labda” – közölte Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter Iszmail Haníjére, a radikális iszlamista szervezet politikai irodájának vezetőjére hivatkozva, akivel hétfőn telefonbeszélgetést folytatott.
Amirabdollahián az X-en tett bejegyzésében arról is beszámolt, hogy Haníje azt mondta: a Hamászt „őszinte szándékok” vezetik a tűzszüneti javaslat elfogadásában.
Recep Tayyip Erdogan török elnök, aki szintén telefonon egyeztett Haníjével a nap folyamán, pozitív fejleménynek nevezte, hogy Törökország javaslatára meghozta e döntést. A török államfő az X-en közzétett bejegyzésében hozzátette, hogy „hangsúlyozták, Izraelnek is lépnie kell a tartós tűzszünet érdekében”.
Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök közleményében további erőfeszítéseket követelt a felektől egy megállapodás érdekében. Kiemelte, hogy szorosan nyomon követi „az átfogó fegyvernyugvás” érdekében zajló tárgyalások fejleményeit.
Mahmúd Abbász palesztin elnök, akit a WAFA palesztin hírügynökség idézett, felszólította a nemzetközi közösséget, hogy gyakoroljon nyomást Izraelre a tűzszüneti javaslat elfogadása végett, miután a Hamász már elfogadta azt.
Borítókép: A Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet által elhurcolt izraeli túszok hozzátartozói a családtagjaik kiszabadítását célzó megállapodásért tüntetnek a Tel-Avivot átszelő Ajalon főúton 2024. május 2-án (Fotó: MTI/AP/Oded Balilty)