„Mindenekelőtt azok az állítások, melyek szerint Magyarország megpróbálná »ártalmatlanítani az új orosz szankciókat« egész egyszerűen hamisak, és céljuk, hogy szándékosan megpróbálják aláásni az uniós standardok melletti elkötelezettségünket. Magyarországnak az Oroszország elleni bizonyos szankciók felülvizsgálatával kapcsolatos kérése valós gazdasági aggodalmakból táplálkozik, nem pedig geopolitikai részrehajlásból.”
„A célunk ezzel az európai vállalkozásokra gyakorolt esetleges negatív hatások kezelése volt, de ezt az észszerű megközelítést gyakran eltorzítják a kritikusaink” – írta a lapnak írt válaszcikkében a 2024-es magyar elnökség operatív feladatainak előkészítéséért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos.
Gyakoriak az olyan hivatkozások meg nem nevezett diplomatákra és ellenzéki politikusokra, ahol a spekulatív kijelentéseket tényekként tálalják. Ezen beszámolók szerint Magyarország el akarja halasztani a 14. szankciós csomagot, de nincs semmilyen bizonyíték, mely alátámasztaná ezt az állítást. Magyarország jó eredményekkel büszkélkedhet az unió közös biztonságának védelmét illetően, és ezeket az elnökségünk során is meg fogjuk őrizni.
„A kritikusok amiatt is támadták Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy találkozott Putyin elnökkel Kínában. Ez egy teljesen hétköznapi diplomáciai lépés volt, nem pedig annak jele, hogy megváltoztatnánk elkötelezettségünket. Magyarország a NATO és az Európai Unió elkötelezett tagja, és megvédi annak elveit illetve biztonsági berendezkedését.”
„Az olyan kritikusok, mint például Andrew Rettman továbbá félreértelmezik Magyarországnak a szankciókkal kapcsolatos álláspontját is, azt sejtetve, hogy Magyarország elszigetelődik az unión belül. Ezzel szemben Magyarország mindössze olyan kiegyensúlyozott módszerek mellett érvel, melyek figyelembe veszik az egyes tagállamok eltérő gazdasági környezetét.”
Ellenzéki vezetők, köztük például Vadai Ágnes és Gyöngyösi Márton, azt mondják, hogy Magyarország az illiberális politika előmozdítására fogja felhasználni az elnökséget. Annak előrevetítése, hogy ez egy »hatástalan és jelentéktelen« elnökség lesz, nem más, mint megelőző csapás, melynek célja a munkánk aláásása még azelőtt, hogy az megkezdődne, és csak az ilyen vezetők személyes céljainak a könnyebb elérését szolgálja.
– írja Kovács Zoltán.