Az Iszlám Állam radikális rendszerét hoznák el Európába? – szakértőt kérdeztünk + videók
Futótűzként terjedt a napokban a németországi iszlamista szélsőségesek terve, miszerint elhoznák az Iszlám Állam (ISIS) közel-keleti terrorszerszervezet brutalitását Európába – kalifátus kikiáltását követelték a hét végén Hamburgban. A Magyar Nemzetnek Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője beszélt arról, van-e esély arra, hogy a szélsőségesek kalifátust kiáltanak ki Európában.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A kalifátus a megoldás – ezt hangoztatta múlt hét végén a németországi Hamburgban több, mint ezer tüntető. A megmozdulást a Muslim Interaktiv nevű csoport szervezte, amely tulajdonképpen a Hizb út-Tahrir, 1953-ban a mai Izrael területén megalapított iszlám fundamentalista szervezet utódja.
“The future belongs to the Koran” Hamburg 6.3.2023
🟥 The Islamic dawah organization “Muslim Interactive” has been active for years. This was their demo in March 2023. The Islamists proclaimed: “The future belongs to the Koran”.
A Magyar Nemzetnek Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője beszélt arról, hogy kalifátust nem kiálthat ki bárki csak úgy. Az intézmény megalakulása egészen Mohamed próféta haláláig vezethető vissza, ám az Oszmán Birodalom alatt kiüresedett: „az oszmánok megtartották a kalifát szimbolikus uralkodóként, de gyakorlatilag már nem volt szerepe sem a politikában, sem a társadalmi életben” – fogalmazott.
a kalifátus visszaállítása az Iszlám Állam (ISIS) terrorszervezet alatt merült fel, ám példájuk is mutatja, lehetetlen tervről van szó – nemcsak Európában, de még az arab világban is.
Sayfo Omar szerint utóbbi esetében többek közt az áll, hogy a muszlimok 90 százalékt adó szunnita iszlám világ decentralizált. „Ez nem úgy néz ki, hogy valaki most kitalálja, lesz egy kalifátus, amihez csatlakozhat bárki” – fogalmazott. Kiemelte, hogy mindezek ellenére vannak olyan iszlamista szervezetek, amelyek a kalifátus bevezetését szeretnék előirányozni, zömében egymással ellenséges közösségek.
In Hamburg, Germany, hundreds of Jihadist gathered to call for the establishment of a new caliphat. Jihadist from ISIS, Jahbat-al-Nusra-Al-Queda came to Germany in 2015 in the thousands, Germany is destroyed completey by their own politicians to let them in ! pic.twitter.com/cXN0jukCdY
Szélsőséges szervezet romjain építkezik a Muslim Interaktiv
Azok a felvételek azonban, amelyek a hamburgi tüntetésen készültek és az egész világhálón elterjedtek, egészen ijesztőek voltak. Hiszen az ISIS példája volt annak, hogyan nézhetne ki egy kalifátus a XXI. században: szigorú törvények, brutális kivégzések, amelyek elől senki sem menekülhet.
"Kalifat ist die Lösung" Plakat auf der heutigen Demonstration der islamistischen Gruppierung "Muslim Interaktiv" in Hamburg. #Islamismuspic.twitter.com/fhFXd8O7wy
Sayfo Omar ugyanakkor kiemelte, a tüntetést szervező Muslim Interaktiv a Hizb út-Tahrir szervezet utódja, amelyet az arab világban nem igazán tűrnek meg, így azon kívül működik a világ más országaiban.
Sok esetben veszélynek minősítik az aktuális kormányok, hiszen megkérdőjelezik közvetett vagy közvetett módon az ország vezetését, Európában viszont a diaszpórákban nagyon jól tudnak működni, ugyanis az uralkodó liberális jogrend miatt kevésbé szigorúan lépnek fel ellenük
– mutatott rá.
Hangsúlyozta azonban a szakértő, hogy a Hizb út-Tahrirt 2003-ban betiltották Németországban, mert tagadta az alkotmányt. A Muslim Interaktiv pedig az „anyaszervezet” romjain építkezik most. Sayfo Omar elmondta, a szervezetet egy félig német, félig ghánai Raheem Boateng vezeti: a 25 éves férfi keresztény édesapától származik, ám áttért az iszlámra és a radikálisabb irányzat felé mozdult. A szakértő kiemelte, Boateng a közösségi médiában igen aktív, TikTokon közzétett videóiban egyfajta sajátos muszlim szempontot képvisel. Noha a férfi videóit több ezren megnézik, a Hizb út-Tahrirnak nincs társadalmi támogatottsága sem Németországban, sem Európában.
Sayfo Omar emlékeztetett, a hamburgi tüntetésen valószínűsíthetően arabok, tehát észak-afrikaiak és közel-keletiek vettek részt, akiknek egyébként az üzenetük sem igazán vonzó a más etnikumú és eltérő irányzatokat képviselő közösségek számára.
Statisztikai adatok azt mutatják, a Németországban élő közel ötmillió muszlim többségét a törökök és a kurdok adják, akik számára nem szimpatikus a Raheem Boateng vezette csoport ötlete – tekintve, hogy esetükben az elvont ideológián túl sokkal nagyobb befolyása van az anyaországnak és az etnikumnak.
GERMANY 🇩🇪
That's Raheem Boateng, 26, openly advocating for the establishment of an Islamic caliphate in Germany.
He is already the intellectual leader of a radical Muslim group “Muslim Interaktiv” in Hamburg, the radical group now concerns the German security authorities. pic.twitter.com/MDu322Oe8w
A szakértő szerint egyébként nem véletlen, hogy éppen Hamburgban gyűltek össze a szélsőségesek: a környező országokban nagyon keményen állnak a Hizb út-Tahrirhoz, ám a német városba még ők is, illetve más radikálisok is könnyen el tudnak jutni.
Teret hódít az iszlám szélsőségesség
Miután október 7-én a Hamász palesztin terrorszervezet megtámadta Izraelt, majd Izrael katonai erővel válaszolt, sorra jelentek meg az Izrael-ellenes tüntetők az egész világon. Sayfo Omar ennek kapcsán elmondta, az európai kormányok sok esetben erősen felléptek a megmozdulások ellen, tulajdonképpen az Egyesült Királyság volt az egyedüli, ahol nagyobb, 300 ezres tüntetést meg tudtak szervezni, amelyben egyébként a helyi baloldal is partner. Hozzátette:
az elmúlt időszakban azt látni, hogy a palesztin ügy általánosságban egy szimbolikus üggyé vált, ami egyúttal egy jó apropó is az iszlamista szervezeteknek, hogy feltűnést keltsenek.
BREAKING:
Hundreds of Islamists are demonstrating in Hamburg, Germany.
They are demanding that a caliphate is established in the country.
The organization behind the protest is called Muslim Interaktiv, and is monitored by the authorities but not banned pic.twitter.com/RISFYJEKAY
A szakértő viszont arra is felhívta a figyelmet, az európai folyamatokat megnézve, nem lehetett látni nagy muszlim megmozdulásokat. Emlékeztetett, Törökország például kiállt a Hamász mellett és a török kormánynak elég erős az európai diaszpóraszervező gépezete, mégsem voltak nagy török megmozdulások, ez ugyanis politikailag nem érdeke a törököknek.
Borítókép: Illusztráció: a Hizb út-Tahrir tagjai tüntetnek Koppenhágában 2023. október 14-én (Fotó: AFP/Thomas Sjoerup)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.