A Csang-o-6 szondát szállító, személyzet nélküli rakéta helyi idő szerint délután, három perccel fél hat előtt indult útjára a kínai Wenchang űrrepülőtérről, hogy a Hold túloldaláról – vagyis arról az oldaláról, amely a Földről nem látszik – mintákat gyűjtsön.
Az 53 napos küldetés célja, hogy mintegy két kilogrammnyi holdi mintát hozzon a Földre elemzésre.
A Hold túloldala vastagabb, régebbi kéreggel rendelkezik, mint a közeli oldal, és több kráter is található rajta, amelyeket kevésbé borítanak ősi lávafolyamok, hívja fel rá a figyelmet a BBC.
A tudósok azt remélik, hogy így könnyebb lesz olyan anyagokat gyűjteni, amelyek fényt deríthetnek a Hold kialakulásának mikéntjére.
Ge Ping, a kínai Holdkutatási és Űrmérnöki Központ igazgatóhelyettese az indítás előtt újságíróknak kiemelte, hogy „a Csang-o-6 először fog mintákat gyűjteni a Hold túlsó oldaláról.”
A szonda a Hold istennőjéről és a kínai mitológia egyik legnépszerűbb alakjáról, Csan-óról kapta a nevét.
A Csang-o-6 várhatóan a Holdon, a déli-sarki Aitken-medencében fog leszállni, amely hatalmas mélyedés, 2500 km széles és akár 8 km mély is lehet. Ezután egy fúró és egy mechanikus kar segítségével holdi talajt és kőzeteket fog gyűjteni, valamint kísérleteket is fog végezni – közölte a Kínai Nemzeti Űrügynökség.